A nagyszabású, 150 fotóportrét bemutató kiállítás valóságos arcképcsarnokát adja az 1916 és 1968 közötti időszak hírességeinek, hollywoodi sztárjainak és vezető értelmiségijeinek.
Szokatlanul nagyszabású retrospektív kiállítás nyílt Man Ray amerikai szürrealista fotóművész 1916 és 1968 között készült portréiból csütörtökön a londoni Nemzeti Arcképtárban (National Potrait Gallery). Terence Pepper főkurátornak hatévi munka eredményeként sikerült egybegyűjtenie Amerika és Európa múzeumaiból, valamint magángyűjteményekből 150 fotóportrét, amelyek valóságos arcképcsarnokát adják az adott kor hírességeinek, hollywoodi sztárjainak és vezető értelmiségijeinek.A fotográfiák közül sok már ismert, de eddig még soha nem voltak láthatók együtt - mondta a főkurátor a tárlatot ismertetve. Emlékeztetett arra, hogy amikor Man Ray 1976-ban Párizsban meghalt, nagyon alulértékelt művésznek számított, de aztán művei rekordárakon keltek el árveréseken. A kiállított művek egy jelentős része a kölni Ludwig Múzeumból származik, amely nemrégiben jutott hozzá L. Fritz Gruber ismert gyűjtő archívumához. E gyűjteményből való a tárlat talán legbecsesebb tárgya, Man Ray legismertebb műve, a Le Violon dÍIngres, amely a művész kedvesét, a párizsi Montparnasse negyed híres modelljét, Alice Print, művésznevén Kiki de Montparnasse-t ábrázolja meztelen háttal, két violinkulccsal a derekán, turbánnal a fején.
Elton John brit popsztár magángyűjteményéből származik Pablo Picasso szeretőjének, Dora Maarnak egy 1936-ban készült megejtő portréja. A tárlat Catherine Deneuve színésznő magángyűjteményből származó portréjával zárul, amelyet Man Ray a The Sunday Times című brit lap megbízásából készített 1968-ban a stúdiójában, a saját maga alkotta műtárgyak körében.
A Man Ray-retrospektív május 27-ig lesz látható a Trafalgar téri galériában, majd a Skót Nemzeti Arcképtárban, utána pedig Moszkvában mutatják be.
Forrás: Hirado.hu