Míg néhány éve február 14-e Magyarországon csak egy átlagos napnak számított, ma már sokan ilyenkor ünneplik a szeremet. Különös, de ezen a romantikus napon lényegesen gyakoribb a nők elleni erőszak, mint a gyengédség.
Az angolszász országokban, ahonnan a virág- és mütyűrboltosok nagy örömére ezt az „ünnepet” importáltuk, ma már sokan csak Vagina day-ként emlegetik a Valentin day-t. Nem véletlenül: sok férfi gondolja úgy, hogy ilyenkor jár neki a szex, és ha azt nem adják szépszerével, akkor tesz róla, hogy megkapja jól megérdemelt jussát.A szomorú trend elleni tiltakozásul két rendezvény is lesz Budapesten:
Bombera Krisztina és Jaksity Kata szervezésében a Mammut 2. földszintjén, február 14-én délután 3-kor lesz egy tánc, méghozzá társas, ugyanis világszerte egymilliárd nő fog együtt táncolni hogy a nőkkel és gyerekekkel szembeni erőszakra hívja fel a figyelmet. Hogy miért? Mert a világon minden harmadik nő és gyerek szenved az erőszaktól. Magyarországon minden negyedik. Értük táncolnak 187 országban , nők és férfiak, kisfiúk és kislányok, egyszerre. A Mammutban ott lesznek a Voice énekesei, köztük Pál Dénes, Bozsik Yvette pedig speciális koreográfiával készül. Az eseményt a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség, más nőszervezetek és aktivisták hozzák létre, és persze mindazok az érdeklődők, akik eljönnek táncolni!
A Hanggal és szóval a hallgatás ellen - WOMEN RESPECT 2013 - prózai délután és zenés este a bántalmazott nőkért című rendezvény pedig 17.30-tól veszi kezdetét a Stúdió K-ban. (IX.ker. Ráday utca 32.)
Kevesen tudják, de sok nő ma is szégyell nyíltan beszélni a témáról, pedig az erőszak nem lehet a bántalmazottak szégyene. És sajnos egy átlagos nő is bármikor lehet szenvedő alanya pszichés és/vagy fizikai bántalmazásnak - írják a szervezők. „Nem akarunk sokkolni. Nem lesznek fotók összevert arcú nőkről, és férfiutáló tirádákat sem fogunk zengetni. Célunk pusztán az, hogy minél gyakrabban és minél több fórumon, minél több emberhez eljutva felhívjuk a figyelmet a nőket ért erőszakra, és arra, hogy van segítség. A magunk módján – prózában és dallal – hallatjuk hangunkat az elnéző hallgatás ellen!”
Az este moderátora Sándor Erzsi.
(Részletes és naprakész infók pedig a Facebook oldalon,
de érdemes az esemény oldalát is figyelni!)
Program:
17.30-18.00
Érkezés
Este jó, este jó... - A Stúdió K Színház művészei egy külön erre a napra berendezett "szoba-konyhában" fogadják a rendezvény látogatóit. Együtt teáznak, falatoznak az érkezőkkel. Minden olyan, mint egy sima, hétköznapi csütörtök este: apa mosdik, anya főz, együtt lenni jó... Vagy mégsem?
18.00-20.30
Reality Show 20 perces videó összeállítás
Középiskolás diákok részvételével készült interjúk levetítése, – személyes vallomások, a gyerekek tapasztalatainak megosztása az adott témában.
Hogyan látják magukat, mint az erőszak elszenvedőit, ill. hogyan vizionálják magukat szülőként a jövőben - majdani, saját családjukban?
A filmet levetítjük a meghívott vendégeinknek, illetve az összegyűlt nézőközönségnek, akik együtt reagálhatnak a látottakra. A vitaindító film után kötetlen, nyitott beszélgetés a témában.
Meghívott vendégek:
Vekerdy Tamás pszichológus, Bombera Krisztina újságíró, Dr. Spronz Júlia jogász, Artner Sisso újságíró, Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogi igazgató - UNICEF, Nagy Krisztina pszichológus
20.30-21.00
Szünet
21.00-23.30
Koncert:
Csajka zenekar koncertje
Ujj Zsuzsi és Darvas Kristóf előadása
Párhuzamos rendezvények:
Kötetlen beszélgetés a meghívott vendégekkel
Fotókiállítás:
Zalán Klára fotókiállítása
free Ostástka:
Medve Zsuzsi grafikus kiállítása
Szervezők:
Ámon Henriette szerkesztő – műsorvezető, Rádió Q
Tóth Artin filmrendező, Balansz Film
Résztvevő szervezetek:
NaNE
Patent Egyesület
Amnesty International Magyarország
Menhely Alapítvány
A helyszínen személyesen lehet találkozni az említett érdekvédelmi szervezetek képviselőivel, munkatársaival, akik felvilágosítást és tanácsot tudnak adni az érdeklődőknek
Minden program INGYENESEN LÁTOGATHATÓ!