Zeffirelli egyike korunk rendező-ikonjainak: leghíresebb munkái között nemcsak emlékezetes filmeket, hanem operarendezéseket is jegyez. 1923. február 12-én Firenzében született Gianfranco Corsi néven.
Az olasz rendező számottevő alkotása adaptáció: Shakespeare műveit nagy sikerrel vitte vászonra. Az első ilyen alkotása az 1967-ben bemutatott Makrancos Hölgy volt. A főszerepekben Richard Burton és Elizabeth Taylor bravúros alakítással járult hozzá a film nimbuszához. 1968-ban jött a következő nagy siker, a Rómeó és Júlia filmváltozata. Korszakalkotó megoldással a szereplők életkorának megfelelő színészekre bízta a főszerepeket, Rómeót az akkor 18 éves Leonard Whiting, Júliát a 17 éves Olivia Hussey alakította. A közönség kedvence lett az 1972-es Napfivér, Holdnővér című alkotása is, amely Assisi Szent Ferenc életét dolgozza fel. Zeffirelli következő nagyszabású alkotása A názáreti Jézus (1977) volt, melynek két változata született: ötrészes tévésorozatként és kétrészes mozifilmként is elkészítették.A ’70-es évek vége és a ’80-as évek termése megosztó a rendező életművében: az 1979-es A bajnok bukásnak bizonyult annak ellenére, hogy Oscar-díjas színészekkel (Jon Voight, Faye Dunaway) dolgozott együtt. A Végtelen szerelem, melyet 1981-ben mutattak be, szintén nem aratott elsöprő sikert, érdekesség viszont, hogy ebben a filmben tűnt fel Tom Cruise, mint ifjú tehetség.
Ekkor készített operafilmjeit azonban elismerés övezte. Ebben az időszakban vitte vászonra Verdi Traviata-ját és Otello-ját, Mascagni Parasztbecsületét. 1990-ben a rendező ismét egy Shakespeare-adaptációval rukkolt elő, a dán királydrámát, a Hamletet filmesítette meg. A főszereplő Mel Gibson átformálta a királyfiról alkotott képet. Zeffirelli következő híres alkotása a ’96-ban bemutatott Jane Eyre, Charlotte Brontë világhírű regényének filmváltozata volt. Ezt követte ’99-ben a legendás Tea Mussolinivel című önéletrajzi ihletésű alkotása, és a 2002-es Mindörökké Callas, mely az operacsillag utolsó éveit mutatja be, néhol fiktív elemekkel tarkítva a történetet. A díva szerepében Fanny Ardant nyújtott emlékezetes alakítást.
Franco Zeffirelli volt az első olasz állampolgár, aki tiszteletbeli lovagi címet kapott a brit kormányzattól. 2009-ben pedig Colosseum-díjjal ismerték el munkáját, amiért emelte Róma hírnevét.
Forrás: Wikipedia