1883. február 13-án halt meg a zenetörténet egyik legnagyobb hatású komponistája, az opera megújítója. A 2013-as év Wagner éve, országszerte várják programokkal a zenekedvelőket.

A nyughatatlan komponista 1849-ben aktív szerepet játszott a drezdai forradalomban, ezért száműzték. Svájci emigrációjában kezdődött barátsága Liszt Ferenccel, akiről később azt írta: „önmagam másik énjét ismertem fel benne". Liszt volt az, aki Wagner kényszerű távollétében sikerre vitte a Tannhäusert, majd a Grál-mondát feldolgozó Lohengrint. Wagner ekkor kezdte el tervezni monumentális, általa zenedrámának nevezett sorozatát, A Nibelung gyűrűjét, amelynek négy darabja A Rajna kincse, A walkür, a Siegfried és az Istenek alkonya. A kiadója és barátja felesége iránt táplált beteljesületlen, de házassága felbomlásához vezető szerelem ihlette a Trisztán és Izolda című operáját.
1862-ben amnesztiát kapott, és II. Lajos bajor király hívására diadalmenetben vonult be Münchenbe. Itt újabb szerelmi botrányba bonyolódott: Hans von Bülow karmester feleségébe, Liszt Ferenc lányába szeretett bele, de 1870-ben elvehette Cosimát. Wagner végre révbe ért, és megkomponálta egyetlen vígoperáját, az 1868-ban bemutatott A nürnbergi mesterdalnokokat, illetve 1874-re befejezte a Nibelung-tetralógiát. A nagy mű elkészülte után fogalmazódott meg benne a gondolat, hogy önálló színházat alapítson művei megszólaltatására, így jött létre a Bayreuthi Ünnepi Játékok. Az első bemutatón 1876-ban Richter János vezényelte A Nibelung gyűrűjét, majd a Zöld-dombon mutatták be 1882-ben a kelta tárgyú, szakrális jellegű Parsifalt is. Wagner 1883. február 13-án halt meg Velencében szívelégtelenség következtében.
A XIX. század egyik legnagyobb hatású zeneszerzője, az opera egyik nagy megújítója volt, akinek műveire jellemző az ellenpontozásos szerkesztés, a gazdag harmóniavilág, a dús hangszerelés és a vezérmotívum alkalmazása, az egyes szereplőket vagy drámai helyzeteket jellemző, változatlan vagy módosult formában visszatérő téma. Műveiben a zene és az általa írt szöveg szerves egységet alkot a szintén általa tervezett díszlettel és jelmezekkel. A zenekar és az énekesek egyenrangúak, az énekelt dallam énekbeszéddé, vagyis deklamációvá alakult át, mindezekkel az addigi olasz operahagyományokkal szemben összművészetre (Gesamtkunstwerk) törekedett.
Fischer Ádám karmester kezdeményezésére hagyományteremtő szándékkal 2006-ban rendezték meg az első Budapesti Wagner-napokat. Két évvel később az ő vezényletével a budapesti Művészetek Palotájában négy egymást követő estén a teljes Ring-tetralógia megszólalt; az „őrült vállalkozásra" a világon addig nem volt példa. Wagner életét 1983-ban magyar–angol tévéfilmsorozat dolgozta fel, a címszerepet Richard Burton alakította. A Wagner-emlékév keretében idén januárban mutatták be a Magyar Állami Operaházban A bolygó hollandi 1841-es ősváltozatát, márciusban pedig a Parsifal kerül színpadra. A ma is a Wagner-család által irányított bayreuthi fesztiválon a jubileumi Wagner-évben A Nibelung gyűrűjének új előadására készülnek.
Forrás: MTI