Több mint 300 millió évvel ezelőtt becsapódott aszteroida kráterére bukkantak Ausztráliában. A hely méretét tekintve ez lehet a harmadik legnagyobb a világon.
Hatalmas kiterjedésű, egy becsapódó kisbolygó okozta krátert fedeztek fel Ausztrália déli részén, az East Warburton medencében. Andrew Glikson, az Ausztrál Nemzeti Egyetem vendégprofesszora szerdán elmondta, hogy az aszteorida több mint 300 millió évvel ezelőtt érkezett a Föld térségébe. Átmérője 10-20 kilométer lehetett, óriási méretű ahhoz a meteorhoz képest, amelynek felrobbant részei néhány napja több száz embert megsebesítettek Oroszországban.
Az ősföldrajzi és paleoklimatikai kutató tájékoztatása szerint a kisbolygó ütötte kráter mintegy 200 kilométer átmérőjű, és az évmilliók során rárakodó rétegek 2,5 kilométer mélyre temették a felszín alá. Kollégáival részben a térségben talált kvarckristályok, részben a földalatti üledékekben észlelt szeizmikus és mágneses torzulások tanulmányozása révén fedezték fel a becsapódási helyszínt, amely a harmadik legkiterjedtebb a világon.
A mikrostrukturális anomáliák is bizonyítják, hogy a vidék valamikor irdatlanul nagy "földön kívüli" sokkhatásnak volt kitéve - hangsúlyozta Glikson. Mint kifejtette, a feltehetően 360 millió évvel ezelőtt bekövetkezett ütközés által előidézett környezeti változások nem korlátozódtak a közvetlen térségre, hanem az egész bolygóra kiterjedtek: számos faj kipusztult - például primitív korallok -, és az őskori üvegházhatást kiváltó gázok még több tízezer évig maradtak a légkörben. A tudós az sem zárta ki, hogy a kisbolygó kettévált, amikor feltüzesedve keresztülszáguldott a földi atmoszférán. Közlése szerint a medence nyugati részén is tanulmányoznak rétegszerkezeti torzulásokat, és bár egyelőre semmi biztosat nem tudnak, elképzelhető, hogy az aszteroida leszakadt ikerrésze ott csapódott be.
Forrás: Hirado.hu