A nagyközönség is láthatja A nürnbergi mesterdalnokok kéziratát. A tárlat ritkaságszámba menő, hiszen a kéziratot ritkán veszik ki a Német Nemzeti Múzeum páncélszekrényéből.
A 200 éve született Richard Wagner fő művei közül az egyetlen vígopera, A nürnbergi mesterdalnok eredeti kéziratát állították ki a nürnbergi Nemzeti Múzeumban Németországban.A kézirat lapjait a hét végétől június 2-ig szemlélhetik meg az érdeklődők. A csaknem másfél évszázados papír rendkívül érzékeny, kizárólag a kutatók férhetnek hozzá. Ulrich Grossmann, a múzeum főigazgatója szerint az egyik legértékesebb német kéziratát tekintheti meg a közönség, a partitúra 462 oldalát a zeneszerző személyes jegyzetekkel, rendezői utasításokkal látta el.
A darabot Wagner Svájcban, Genfben és a ma Luzernhez tartozó Triebschenben komponálta 1866-67-ben. Az operát 1867 végén adta át a mainzi - ma is működő - Schott zenemű kiadónak, karácsonykor pedig fontosabb részleteit megmutatta pártfogójának, II. Lajos bajor királynak.
A kiállítás a középkori és az 1835-ös Nürnberget egyaránt bemutatja. Wagner első alkalommal 1835-ben járt a városban, a magdeburgi színház számára keresett jó énekeseket.
Vidéki karmesterként érkezett - jegyezte meg Frank Bdr zenetudós, a tárlat rendezője -, és híres zeneszerzőként tért vissza 1861-ben. Először egy középkori skanzent látott, 1861-re már elérte a várost az iparosítás, ekkor épült az első német vasútvonal Nürnberg és Fürth között.
Idén a Budapesti Wagner-napokon is A nürnbergi mesterdalnokokat mutatják be a Művészetek Palotájában Fischer Ádám vezényletével. Stolzingi Waltert Klaus Florian Vogt, a friss Európa-díjas német tenor, Évát Anette Dasch énekli, Hans Sachs pedig James Rutherford lesz.
Forrás: Hirado.hu