Helmut Newton a 20. századi fotográfia egyik legnagyobb alakja, erotikus tartalmú, provokatív stílusa forradalmasította a divatfényképezést. Április 4. és július 14. között a Szépművészeti Múzeumban láthatjuk fotóit.
A Szépművészeti Múzeum az elmúlt évek nagysikerű hagyományait folytatva 2013 tavaszán újabb fotókiállítást rendez. Ezúttal a divat- és reklámfényképezés egyik legnagyobb alakját, Helmut Newtont mutatják be egy közel 250 fotográfiát felvonultató kiállítással, mely tükrözi a világhírű fotográfus legfontosabb alkotói periódusait. A kiállítási anyag a Helmut Newton Stiftung közreműködésével jön létre, mely alapítvány a művész teljes életművét gondozza Berlinben. A budapesti kiállítás kurátora Baki Péter.
A kiválasztott fotográfiák Newton három jelentős albumán keresztül engednek betekintést az életmű fontos korszakaiba. A Private Property negyvenöt fekete-fehér fotográfiát tartalmazó portfóliója az 1972–1983 közötti időszak legjobb divat-, portré-, és akt felvételeit tartalmazza. Az 1985 és 1995 közötti provokatív aktokat – többek között – Newton saját kiadású folyóiratában, a négy kötetes Helmut Newton's Illustratedben publikálta. Az 1983 és 2003 közötti divat-, és reklámfotók az A Gun For Hire című albumban jelentek meg és a legnagyobb divatházak (Chanel, Yves Saint Laurent, Versace, Vouge) számára készültek.
A német fotográfus 1920-ban született Berlinben, és 2004-ben hunyt el Los Angelesben. Munkássága formabontó és egyedi, soha nem kényszerült arra, hogy mások kívánságait kövesse, sem a témaválasztás, sem a művészi kivitelezés tekintetében.
A legnagyobb vitát kiváltó képei miatt sokan a nők kizsákmányolójának tartják. Saját magát azonban inkább feministának tartotta, mert modelljeit sohasem alávetettként, hanem domináns szerepben mutatta be. Az 1990-es években nőábrázolásáról heves vitát folytatott Alice Schwarzerrel az EMMA című feminista magazinban, amely végül jogi vitákba is torkollott.
Berlin belvárosában, a híres Friedrichstraßén található a Helmut Newton Bar, amelynek falain a művész legismertebb képei láthatóak.
Forrás: Szépművészeti Múzeum