Kanadai kezdeményezésre 2004 óta minden évben megrendezik az elektronikus könyvek népszerűsítésére a 'Read an E-Book Week' programot. Idén március 3-9 között van az E-könyv olvasás hete.
A 2012 nyarán létrejött Egyesülés az E-könyvekért, a szinte valamennyi hazai e-könyvest tömörítő civil társulás, ebben az évben már csatlakozott a kezdeményezéshez. Az egyesülés könyvkiadói közül többen néhány könyvet ingyenesen letölthetővé tettek erre az időszakra. Az érintett e-könyvek valamennyi forgalmazó oldalán ingyenesen érhetőek el egész héten.A kedvezményesen kapható e-könyvek listáján népszerű szépirodalmi és könnyed olvasmányok éppúgy találhatóak, mint szakkönyvek, így az e-könyv szerzői jogi vonatkozásaival foglalkozó kötet is. Az egyesülés számára a nemzetközi eseményhez való csatlakozás fontos lehetőség, hogy felhívja a közvélemény figyelmét nem csak az e-könyvre, mint új technológiára, hanem a jogkövető magatartásra, az e-könyvek vásárlásának fontosságára is. Az elektronikus könyvek szerzőinek és kiadóinak jogait éppúgy védeni kell, ahogy az a hagyományos könyvek esetében történik.
A nagy múltú könyvünnepekkel szemben az e-könyv vásárok hagyománya még nem alakult ki. A könyves rendezvények egyik szatellit alakulataként ugyan már felfedezhetők a digitális könyvkultúra kiállítói, szolgáltatói, de ez még nem mutatja e könyves ágazat valódi erejét. Persze nehéz helyzetben vannak az e-könyv standokon a kiállítók, hogy mit is mutassanak be az érdeklődőknek? Hiszen nincs megfogható, anyagi könyvtartalom az e-könyv világában. Maradnak a prezentációk, a videófalak és a kiállított olvasó eszközök használatával való érzelemkeltés.
Csak lelki motivációt lehet adni, hiszen a tartalom külsőségeinek szemlézése a hagyományos kiadványoknál megszokott módon nem lehetséges. Az azonnali vásárlás ugyan megoldható, de a megvásárolt mű az olvasóra vagy a számítógépre kerül, nem egy elegánsan összerakott csomagba. Nem kapunk a kifizetett tételekhez látványos reklámtáskát, amelybe csúsztatják a friss szerzeményt. Üres kézzel haladunk tovább, külsőleg nem látszik, hogy gazdagodtunk egy új könyvvel.
Vannak azonban kísérletek az e-könyv fesztiváljainak megteremtésére is. Ilyen a Read an E-Book Week (Az e-könyv olvasás hete). Az akcióhoz egyre nagyobb vállalatok csatlakoznak. A szervezők azt szeretnék elérni, hogy a sajtóban és más virtuális médiumokban bővebben foglalkozzanak az e-könyv témakörével, illetve a könyvforgalmazókat arra kérik, az ünnepi egy hét alatt adjanak kedvezményeket áraikból, egészen az ingyenességig.
A szerveződés honlapján található is néhány érdekes kimutatás. Olvashatjuk, hogy a legnagyobb észak-amerikai könyvtári rendszerszolgáltató, az OverDrive közzétette a legtöbbet kölcsönzött e-könyveket tartalmazó listát. Műfajonként követhetjük a sikerdarabokat. Első ránézésre megállapítható, hogy a sorrend teljesen más, mint a nyílt könyvállományok esetében. A könyvtári kölcsönzés forgalmában szintén a sikerkönyvek viszik a prímet, éppen úgy, mint a könyvesboltokban.
Izgalmas az a tanulmány is, amely az e-könyv fejlődés várható tendenciáit mutatja be régiónként. Az előrejelzés szerint a leglassabb fejlődés Kelet-Közép Európában lesz, Amerika, Nyugat-Európa és Ázsia gyorsan fog előrehaladni. Szép kilátások ránk nézve, még akkor is, ha nyugodtan kételkedhetünk ezekben a jóslatokban. Annál is inkább, mert nem látható, hogy milyen forrásokból dolgoztak.
Az „Olvass el egy e-könyvet" hét Magyarországon 2011-ben bukkant fel először. Akkor az Ex-Libris e-könyves oldal karolta fel ezt a kezdeményezést és számolt be róla olvasóinak. Az Ex-Libris azóta beolvadt a Könyvkonnektor.hu-ba.
A „Read an E-Book Week"-et először Chase Eseménynaptár vette fel a programok közé 2004-ben. A Chase a különleges napok, hetek, hónapok katalógusa, amelyben bárki találhat alkalmat ünneplésre. Ezzel kezdődött meg az amerikai e-könyv hivatalos „befogadása", a szerzők és kiadók számára adott némi extra „legitimitást" a hét folyamán, hogy támogatást szerezzenek az új technológiának, az e-könyveknek.
A média kezdetben óvatos volt az e-könyvekkel szemben, és nem szívesen népszerűsítették azt. Azáltal, hogy a Chase hivatalosan is elismerte az eseményt, a szerzők elérték, hogy meghívást kaptak a televíziók reggeli beszélgetős műsoraiba, megoszthatták gondolataikat a kiadói világ változásaival kapcsolatosan. Az ötletgazda Rita Toews, a Read an E-Book Week kezdeményezője minden e-könyv baráttól azt kéri, szerezzen még több támogatót ennek az akciónak. Szervezzen nyilvános felolvasásokat, könyvtári bemutatókat, iskolai látogatásokat, írjon és beszéljen az e-könyvekről, a kezdeményezés bannereit helyezze el internetes oldalain és főként: publikáljon, tegyen közzé legalább egy elektronikus könyvet ingyen.