Hatvan francia és német alkotó mintegy száz karikatúrája szerepel a Francia Intézet kiállításán, amelyen szerdától a két nemzet emblematikus hősnőit, Marianne-t és Germaniát mutatják be.
A Marianne és Germania a karikatúrában című utazó tárlat anyaga a 19. századtól napjainkig színes és fekete-fehér karikatúrákon keresztül mutatja be a francia és a német nemzet viszálykodását.
"A legkorábbi alkotás az 1800-as évek közepére datált metszetstílusban készült rajz, a legfrissebb műveken a két nemzet emblematikus hősnője már a két ország uniós barátságának jegyében jelenik meg" - mondta Császár Tamás karikaturista, a KOKSZ (Kortárs, Karikatúra és Szatíra) vezetője. Hozzátette: a rajzok német vagy francia röplapokból, szatíra-lapokból és napilapokból származnak.
A franciák hősnőjét, Marianne-t - aki a mai napig szerepel a francia bélyegeken - piros sapkában, gyakran vonzó arcát hangsúlyozva ábrázolják. A karikatúrákon a két hősnő nemzeti vagy európai kontextusba ágyazva jelenik meg, egyedül vagy együtt, olykor olyan allegorikus szereplők társaságában, akik a mitológiából, a képzőművészetből, az irodalomból vagy a politikai életből eredeztethetők.
Császár Tamás szerint a tárlat anyagán érezhető, hogy az Európai Unió feloldja a nemzetállami ellentéteket. "Napjainkban már néhol egészen mulatságosnak tűnnek ezek a konfliktusok, amelyek régen tragikus végű viszálykodások voltak" - hangsúlyozta a karikaturista.A kiállítás része az Elysée-szerződés 50. évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozatnak. Az Elysée-szerződés Franciaország és a Német Szövetségi Köztársaság között 1963. január 22-én megkötött bilaterális keretszerződés, amelyben rögzítették többek között a két nemzet megbékélését.
A tárlat április 19-ig látható a budapesti Francia Intézetben.Forrás: MTI