1952. március 11-én, Cambridge-ben született Douglas Adams, a Galaxis útikalauz stopposoknak „ötrészes trilógia” és sok más remekmű írója.
Adams igazán „kiemelkedő” diák volt az elemi iskolában: már 12 évesen 183 centi magas volt. Azonban nem ez volt az egyetlen dolog, ami miatt egykori osztályfőnöke mosolyogva emlékezhetett rá, ugyanis írói tehetsége is rendkívül hamar megmutatkozott. Több írása is megjelent az iskolaújságban, sőt, 13 évesen már az országos The Eagle-ben is publikálhatott. Egy jól sikerült esszéjével sikerült felvételt nyernie a St John’s College-ba Cambridge-be, ahol angol irodalom szakon végzett 1974-ben.Ekkor Graham Chapman, a Monty Python tagja felfigyelt Adamsre. Írói együttműködésbe kezdtek, a Repülő Cirkusz utolsó epizódjában látható Betegnyúzás című jelenetben szerzőként is feltüntették a fiatal írót. A jelenetben egy ember orvoshoz fordul, mert egy nővér hasba szúrta, az doktor viszont nem hajlandó addig ellátni, amíg ki nem tölt egy rakás értelmetlen formanyomtatványt. Adams a Gyalog galopp című filmben is szerepelt.
A nagy áttörést az író számára a ma már kultikussá vált Galaxis útikalauz stopposoknak című regénysorozat hozta meg, amely 1978-ban Douglas Adams rádiójátékaként robbant be a köztudatba. A rádiójáték nem várt sikere után a Pan Books megbízásából az író 1979 és 1992 között elkészítette az ötrészes regény változatot is, amely még nagyobb sikert aratott. 1984-ben számítógépes játék, 1993 és 1996 között képregény és 2005-ben mozifilm is készült belőle, melynek forgatókönyvírója és egyik producere maga Douglas Adams volt.
A sikeres regénysorozatot több mint harminc nyelven olvashatták az érdeklődők, lemez, kazetta és CD formátumban is kiadták és színházi előadásként is látható volt. A sorozat címét az elektronikus útikalauz ihlette, mely a világegyetem összes információját tartalmazza, és regénybeli népszerűségének oka a borítóján található Ne ess pánikba felirat.
Douglas Adams sokszínű írói munkássága mellett rendkívül érdekes személyiség is volt, az állatok és a környezetvédelem egyik nagy barátjaként is emlegették. Védelmezte többek között a súlyosan veszélyeztetett hegyi gorillát, és a keskenyszájú orrszarvút is. Tervezett a Galaxis útikalauznak egy hatodik részt is, azonban 2001 májusában egy szívroham következtében váratlanul elhunyt.
Rajongói minden évben május 25-én tisztelegnek emléke előtt a Törülközőnapon. Ennek a lényege, hogy ekkor a „stopposok” mindenhová a törülközőjükkel mennek, ugyanis ez az útikalauz szerint a leghasznosabb dolog, amit egy csillagközi stoppos magával vihet.
A tervezett hatodik részt végül Eoin Colfer írta meg, amely a Ja és még valami… címet kapta.
Forrás: Wikipedia