Világszerte koncertekkel, irodalmi estekkel, filmvetítésekkel emlékezik az 1848-as magyar forradalomra és szabadságharcra számos külföldi magyar intézet, és magyar diplomáciai testület.
A Bécsi Collegium Hungaricum, a Magyar Nagykövetség, valamint az ausztriai magyar szervezetek közös szervezésében tartanak ünnepi megemlékezést Bécsben, a Bessenyei-szobornál a Weghuber parkban koszorúznak.
A magyar nemzeti ünnep tiszteletére Érdi Tamás zongorakoncertje lesz hallható a brüsszeli városházán. Beszédet mond: Gyürk András EP képviselő, Kovács Tamás nagykövet, Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója a Hotel Le Plaza-ban.
A Bukaresti és Kisinyovi Magyar Nagykövetség szervezésében a Jánosi Quartet lép fel március 14-én. A koncerten Liszt Ferenc-korabeli magyar zenei világ, mint a Magyar Rapszódiák inspirációi címmel 18. és 19. századi magyar táncdallamok, verbunkos dallamok, korabeli népies műdalok, továbbá valódi népi dallamok és korabeli "cigányzenei darabok" hangzanak el. A bukaresti Román Nemzeti Színházban Bánffy Miklós (író, grafikus, díszlet- és kosztümtervező, színpadi rendező, politikus, külügyminiszter) életpályáját bemutató vándorkiállítást Martonyi János külügyminiszter nyitja meg ünnepélyes keretek között.
A Helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központ szervezésében március 15-én ünnepi megemlékezést tartanak, ugyanekkor a Kairói Külföldi Magyar Intézetben filmvetítéssel egybekötött megemlékezéssel várják a résztvevőket. Londonban a MAOSZ szervezésében kerül sor a nemzeti ünnep tiszteletére szóló megemlékezésre, mely a Szent István Házban kap helyet.
A Moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központ szervezésében március 14-én a Muzsikás együttes lép fel a moszkvai Eskalot Klubban, valamint a követségen a nemzeti ünnep alkalmából. A nemzeti ünnep alkalmából március 15-én Csorba László történész, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatójának ünnepi előadásával és Kobzos Kiss Tamás előadóművész estjével ünnepli meg az 1848‒49-es forradalom és szabadságharc évfordulóját a Párizsi Magyar Intézet.
Március 18-án a pozsonyi Prímási palota Tükörtermében Párhuzamok és kontrasztok címmel ünnepi hangversenyt hallhatunk. Kiss Péter zongoraművész és Szűcs Péter klarinétművész Magyarország fiatal muzsikus-generációjának legkiválóbbjai közé tartoznak. A magyar kortárs zene megismertetését tartják fő feladatuknak. Ennek jegyében készült műsorukat a legnagyobb 20. századi magyar zeneszerzők: Bartók, Kodály, Kurtág, Eötvös művei alkotják. Március 15-én 15.30-kor a Medikus-kertben a Petőfi Sándor szobránál ünnepi beszédet mond Dr. Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, közreműködik a somorjai Híd Vegyeskar.
Prágában március 13-án, koncerttel egybekötött megemlékezés tartanak a Prágai Magyar Intézetben. Közreműködnek: Rákóczy Anna – fuvola, Rozmán Lajos– klarinét, Fejvári Zoltán – zongora. Műsoron: Weiner, Schubert, Dohnányi, Liszt darabjai. Másnap az intézmény nagytermében Lugossy László Szirmok, virágok, koszorúk című filmje tekinthető meg. Március 15-én a Magyar Nagykövetség, a Cseh-és Morvaországi Magyarok Szövetsége részvételével a helyi magyar nyelvű emléktáblák ünnepélyes megkoszorúzására kerül sor. A nemzeti ünnep alkalmából a Római Magyar Akadémia koncerttermében a Barbablu, Sass Sylvia tanítványainak koncertje hallható. Az est Bartók "Kékszakállú" római bemutatója, nemzetközi énekesek fellépésével, illetve nemzeti ünnepi fogadással egybekötve.
Március 11-13. között a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete szervezésében dr. Kárpáti Györgyöt, dr. Kamuti Jenőt és Wichmann Tamást látják vendégül három helyszínen: Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen. Gyergyószentmiklóson Megismételt pillanat címmel fotókiállítás nyílik, mely Fekete Zsolt marosvásárhelyi fotóművész Orbán Balázs és Veres Ferenc fotói nyomán készült fotóanyagát mutatja be.
A Stuttgarti Kulturális Intézet szervezésében ünnepi megemlékezésre kerül sor az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 163. évfordulója alkalmából. A megemlékezésen túl pódiumbeszélgetést tartanak (Rolf Kurz tb konzul és Trencsényi János, a stuttgarti Erasmus Kör elnöke részvételével) majd Hadzsikovszki Éva énekel magyar népdalokat – zongorakísérettel. Az estet fogadás zárja.
A Balassi Intézet Szófiai Magyar Intézetében Frömmer Gyula festőművész kiállítása nyílik 1848 címmel, eközben az intézet tallini épületében Észt irodalom magyar nyelven címmel nyílik könyvkiállítás.
Varsóban a hónap során több rendezvénnyel is megemlékeznek a nemzeti ünnepről; március 13-án a bydgoszcz-i Egyetem könyvtárában koszorúzásra, történelmi előadásra, koncertre, filmvetítésre és a helyi Lengyel-Magyar Baráti Társaság alapító nyilatkozatának kiadására kerül sor. Március 14-én Varsó Budapesten - Budapest Varsóban címmel szabadtéri kiállítás nyílik a lengyel fővárosban. A nemzeti ünnep alkalmából Szvorák Katalin ad koncertet. Ostroleka városában, ahol Bem apó az emlékezetes csatát vívta 1831-ben, nagyszabású, reprezentatív, kétnyelvű fotókiállítás nyílik, melynek létrehozásában közreműködött Marek Zalewski (a varsói Állami Régészeti Múzeum munkatársa), a nyíregyházi Jósa András Múzeum és a Görögkatolikus Hittudományi Főiskola.