Színes reprodukció készült Gustav Klimtnek a tatai kastélyszínházat ábrázoló, elveszett festményéről - számolt be róla Czibula Katalin kultúrtörténész, egyetemi docens.
Az eredeti kép Esterházy Miklós gróf megbízásából készült, Klimt korai alkotói időszakában, 1893-ban - mondta el a művészettörténész. Esterházy Miklós gróf - aki a színházművészet nagy pártfogója volt - 1889-ben új, modern színházat építtetett tatai birtokán, a vár mellett. Ezt az - azóta lebontott - színházat festette meg Klimt.Maga a festmény elveszett, azonban fennmaradt róla egy fekete-fehér fotográfia a két világháború közötti évekből. A tatai múzeumban őrzött fotóról Kurucz Dóra grafikus most digitális technológia felhasználásával színes reprodukciót készített a bécsi magyar kulturális intézet, a Balassi Intézet - Collegium Hungaricum támogatásával. A színek azonosításához az egyik kulcsot a kép előterében látható lámpaernyők szolgáltatták, amelyről tudták, hogy csak zöld színűek lehettek. Az eredeti festményhez a mintát és a grófnak a megbízáshoz az ötletet az a festmény adta, amelyen a régi bécsi udvari színház, az Altes Burgtheater nézőterét örökítette meg Klimt Bécs város felkérésére.
Ahogy a bécsi képre, úgy a tataira is ráfestette a művész a színház korabeli közönségét. Míg azonban a Burgtheater nézőterét benépesítő alakok mindegyike név szerint ismert, a tatai képnek csak kevés szereplőjét tudta azonosítani az utókor. Czibula Katalin elmondta: az elveszett tatai festménnyel megegyező, mintegy 120-szor 70 centiméteres reprodukció a Collegium Hungaricum tulajdonát képezi és az intézetben állítják ki. Hozzátette: reméli, hogy a későbbiekben máshol is be tudják majd mutatni a színes reprodukciót.
Forrás: MTI