Húsvétkor összeülnek az online kulturális folyóiratok képviselői a MODEM-ben. Áfra Jánossal, a KULTOK II.szervezőjével beszélgettünk a konferenciáról.
Halmazok és az őket összekötő vonalak szerepelnek a KULTOK konferencia plakátján. Ez a gráf nagyon is szimbolikus.
A konferencián résztvevő online felületek kapcsolati rajza látható a plakáton, ez valóban tekinthető szimbolikusnak. A netes kulturális oldalak viszonyrendszere egy sajátos hálózatba rendeződik, amit két dimenzióban nem igen lehet ábrázolni, legfeljebb ikonikusan. A rajz azért próbál konkrétan is mondani valamit a műhelyek kapcsolatáról, vagy legalábbis arról, ahogy én látom ezt: ellentétek, párhuzamok, egymásra hatások körvonalai rajzolódnak ki. A gráfszerűség mégis egy tudományos kontextust teremt, jelezve, hogy szükség van a lehetőségek átbeszélésére, a konstruktív vitákra, az együttműködést és így az olvasói bázis megerősítését segítő párbeszédre, a kulturális profilok összevetésére és a célok összehangolására. A rajz mögött persze ott van az önironikus rákérdezés is: egy ilyen humántudományos viszonyrendszer vajon tényleg leírható lenne ezzel a szinte természettudományos ábrával?
A tavalyi évben egyetemekhez kötődő kulturális műhelyeket hívtatok meg az I. KULTOK konferenciára. Milyen témák, problémák, javaslatok kerültek terítékre? Milyen tanulságokkal szolgált ez a konferencia?
A „műhely" fogalma régen egy zártabb kör közvetlen jelenléttel járó együttműködését jelentette, az online közösségiség azonban az egyetemi műhelyek tagjainak kezébe is egészen új lehetőséget adott. A tavalyi év óta az egyetemek alkotócsoportjai között talán még nagyobb lett az átjárás, s egyre több közös rendezvény valósul meg különféle irodalmi körök vagy egyetemi lapok együttműködésével – ez már önmagában is jelentős eredmény. Idén is törekedtünk rá, hogy az egyetemi kötődésű online felületek szerzői, valamint az egykori versbloggerek közül kerüljenek ki az esti felolvasók, s az előadók közt is sok visszatérő vendég van.
Idén úgy tűnik, hogy nagyobb távlatokat szeretne megnyitni a KULTOK konferencia: majdnem az összes vezető magyar online kulturális médium képviselői meg fognak szólalni a 2 napos rendezvény során. Mi volt a fő szelekciós szempont: mi alapján válogattátok ki az előadókat?
Egy a konferencia témájához kapcsolódó absztrakttal bárki jelentkezhetett. Persze voltak szerkesztők, akiket külön is megkerestünk, de „a teljesség igénye" itt elvont fogalom, hiszen szinte hétről-hétre születnek új felületek. Van tehát hiányérzet, de sajnos senkit nem kötözhetünk a vonathoz, hogy húsvétkor jöjjön le Debrecenbe szakmázni.
A beküldött absztraktok alapján, mi foglalkoztatja mostanában az online médiumok szerzőit, szerkesztőit? Idén milyen típusú előadásokra számíthatnak a látogatók?
Szó lesz a megváltozott olvasási szokásokról, a kritikai nyelv átalakulásáról, az online felületek által lehetővé tett multimediális lehetőségekről, a legújabb webes prezentációs technológiákról, valamint többen felvetik a kérdést, hogy az online felületek vajon tényleg kielégíthetik-e önmagukban a kultúrafogyasztók igényeit, vagy sokkal inkább csak alapot adnak az olvasókkal való személyes találkozásra. A konferencia igénye talán már maga is egyfajta válasz erre. Az unalmas, pusztán a képviselt oldalakat prezentáló előadásokat viszont szerettük volna messziről elkerülni. Hogy sikerült-e, életben kiderül.
Milyen kísérőprogramok lesznek?
A már említett felolvasásokon túl nagyon színvonalasnak ígérkező kerekasztal-beszélgetések várhatók a Revizor, a Fidelio, a PORT.hu és a Színház.hu főszerkesztői; a Dokk.hu, a Moly és a Poet.hu vezetői; valamint az Irodalmi Jelen Online, a prae.hu és a Spanyolnátha szerkesztői között. A rendezvényt pedig egy ingyenes Slam Poetry Zárópartyval búcsúztatjuk, ahol az ismert előadók mellett egy debreceni tehetség, Asbóth Balázs is bemutatkozik.
Milyen közönséget vártok? Kiket szeretnétek ezzel a konferenciával megszólítani?
Szeretnénk szakmailag színvonalas, de egy átlag konferenciától kötetlenebb rendezvényt. Babzsákok, pogácsa, kávé és ásványvíz várja a vendégeket, na és rengeteg érdekes információ, többnyire remélhetőleg közérthetően tálalva. A tavalyi viták és beszélgetések egy meglehetőségen izgalmas, talán nem csak a bölcsészek számára élvezhető programot ígérnek, mindenkinek merem ajánlani a programot, akit kicsit is érdekel a kultúra jövője, mert a bemutatkozó felületek vélhetően nagyban hozzájárulnak majd, hogy később mit tekintünk időtálló kulturális értéknek.
Mik a jövőbeli terveitek? Jövőre is megrendezitek a konferenciát? Még távlatibb tervek?
Egyelőre nem merem azt mondani, hogy igen, jövőre lesz KULTOK III., de vannak ötletek a tarsolyunkban, amiket jó lenne megvalósítani egyszer – lehetőleg ismét a József Attila Kör és a KULTer.hu együttműködésével, s még azelőtt, hogy másoknak eszébe jut.