A világhírű dél-afrikai emberjogi harcosnak ítélték oda a csaknem 400 millió forinttal járó Templeton-díjat.
Desmond Tutu Nobel-díjas dél-afrikai emberi jogi harcos, volt fokvárosi anglikán érsek kapja idén a világ egyik legnagyobb pénzjutalommal járó elismerését, a vallási ihletésű Templeton-díjat "a spirituális elvek érvényesüléséért egész élete során kifejtett tevékenységéért". A John Templeton amerikai születésű befektető és filantróp által 1972-ben alapított, 1,1 millió fonttal (napi árfolyamon 392 millió forinttal) járó díjat olyan élő személyiségeknek ítélik oda, akik "kivételes mértékben járultak hozzá a lét spirituális dimenziójának megerősítéséhez". A szervezők csütörtöki közleménye szerint Desmond Tutu élete során segített érvényre juttatni olyan spirituális elveket, mint a szeretet és a megbocsátás, amelyek hozzájárultak a népek felszabadulásához szerte a világban. A 81 éves érsek közölte, hogy átveszi a kitüntetést mindazok nevében, akik elfogadták őt vezetőjüknek.
A 20. század egyik legnagyobb polgárjogi harcosaként Desmond Tutu nagy szerepet játszott a dél-afrikai fajüldöző rendszer megdöntésében és a súlyosan megosztott dél-afrikai társadalom sebeinek ezt követő begyógyításában. Nobel-békedíjjal 1984-ben ismerték el apartheidellenes küzdelmét. Tutu jelenleg is a béke és az emberi jogok kiemelkedő harcosa. Az idei Templeton-díjat május 21-én, Londonban adják át.
A világ egyik legrangosabb vallási kitüntetését 1973-ban elsőként Teréz anya kapta, a közelmúltban díjazottak között van a dalai láma, Martin Rees brit asztrofizikus és Charles Taylor kanadai filozófus.
Forrás:
Hirado.hu