A rendhagyó helyszínen kialakított közösségi tánctér ismét bizonyítéka annak, hogy Budapest kreatív-kulturális „összelméje" mindig tud újat mutatni.
A Kreatív Kolónia alapító tagjai azt vallják magukról, hogy „útkereső telepesek", akik táncművészeti találkozásokhoz szeretnének segítséget nyújtani, új utakat feltérképezve, korszerű ötletek megvalósításával. Céljuk, hogy olyan közösségformáló bázist hozzanak létre, ahol nem csak a helyszín adott, hanem egy szakmai és kommunikációs háttér is, ahol úgy egyengethetik a táncosok útját tanárok, edzők, kommunikációs illetve gazdasági területeken jártas szakemberek, hogy idővel a hazai táncművészet egyik meghatározó központjává válhassanak. Az egyébként hiánypótló kezdeményezést egy igazán jó csapat valósította meg. Parti Péter táncművész (Szolnoki Szigligeti Színház) és testvére (ifj Parti Zoltán – webdizájner, grafikus), valamint édesapjuk (Parti Zoltán – tanár, szakedző, tantervfejlesztő) és egy jó barát (Szotyori-Nagy Marcell – jogász, gazdasági vezető) alkotják a Kreatív Kolónia vezető gárdáját. A megnyitó ünnepségen tapasztalt élmények és a hatalmas panorámás táncterem atmoszférája ígéretes, jó dolgokat sejtet: azt, hogy igenis van igény és szép számú tehetséges táncművész ahhoz, hogy a magyarországi kortárstánc minél előkelőbb helyet foglaljon el mind nemzetközi szinteken, mind pedig a hazai közönség és a szakma szemében egyaránt.
A magába záró helyszín
A két emeleten összesen hatszáz négyzetméternyi panorámás-napfényes speciális „táncparkett" a koreográfusok és táncművészek szerint is inspiráló, jó környezet, ahol szívesen próbálnak és dolgoznak. A rendhagyó befogadótér már első látásra számos, egyelőre még kiaknázatlan lehetőségeket tartogat magában. Táncelőadások, performanszok, versenyek, edzések és további mozgásos foglalkozások helyszínéül is kíván szolgálni. A Kolónia tagjai arra ösztönöznek mindenkit, hogy bátran látogassanak el hozzájuk – akár az utcáról beesve érdeklődőként is – hiszen minden új ötletre nyitottak a siker és a fejlődés érdekében. A KK vagyis Kreatív Kolónia egyedisége talán éppen abban rejlik, hogy a neves tánccsoportokon és művészeti projekteken kívül éppen ugyanúgy várják az amatőr csapatokat is. „Összművészeti keret, a tánc vezényletével" – vallják magukról ars poeticaként Facebook-oldalukon.
A lélegző megnyitó
Az est elején id. Parti Zoltán mesélt a Kreatív Kolónia létrehozásának körülményeiről, amelyet Spala Korinna és Baranyai Balázs szuggesztív táncprodukciója követett tizenkét percben. Az, hogy az előadás a megnyitó központi része lehetett és hogy a Spala-Baranyai duett összeállt, Nemes Zsófi munkáját dicséri, aki a PR-Evolution Dance Company vezetője. A Magdaléna, Leo Mujic koreográfiája tökéletes választás volt, hiszen a sokkolóan hatásos – szerelmi történetet bemutató – precízen kivitelezett kortárstánc-etűd szép lassan magával ragadta a népes közönséget. A teremben reflektorok világították meg a táncosokat, minden figyelem rájuk összpontosult a hatalmas és inspiratív térben, ahol a vendégek néma csöndben lettek részesei valaminek, ami szinte a tánccal együtt szimbolikusan megszületett. A megnyitóra a sajtó munkatársain kívül számos szakmabeli és rengeteg civil érdeklődő látogatott el, finom borok és ízletes csemegék is voltak, de a hangulat, cseppet sem volt konvencionális. Mindenki felszabadult, jókedvű volt, sőt az este végéhez közeledve akadtak páran, akik ki is próbálták a speciális táncpadlót.
Egy Mahler idézet jutott eszembe az alapítókról: „A hagyományőrzés nem a hamu imádása, hanem a tűz továbbadása". Ez várható (el) a Kreatív Kolóniától és bárkitől, aki hozzájuk csatlakozva egy jó csapatban kíván dolgozni.
A Magdaléna című táncelőadás legközelebb április 27-én újra látható lesz a Szkénében.