2002. április 10-én vesztette életét Budapesten a Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar humorista, színművész, aki önálló produkcióival egyéni stílust teremtett.
Hofi Géza a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze és Kiváló Művésze, a Halhatatlanok Társulatánakörökös tagja, a magyar kabaré történetének egyik leghíresebb és legtöbbet emlegetett alakja 1936. július 2-án született Budapesten. A fiú érettségi után jelentkezett a színművészeti főiskolára, ahova nem vették fel. Ezután került be Rózsahegyi Kálmán színiiskolájába, ahol többek között Sas József, Sztankay István voltak társai.
Tehetségére Szendrő József figyelt fel 1960 szeptemberében, aki a fiút a debreceni Csokonai Színházhoz szerződtette. Itt az előadások után a szerepeket barátaival rendszeresen parodizálta, melynek sikerén felbuzdulva 1963-ban visszaköltözött Budapestre, ahol az Országos Rendező Irodától kapott működési engedéllyel fellépéseket vállalt az egész országban.
1968-ban, a Magyar Rádió szilveszteri műsorában elhangzott táncdalfesztivál-paródiájával vált közismertté. 1969-ben a Komlós János által vezetett Mikroszkóp Színpadhoz szerződött, amelynek 1982-ig volt tagja. Estjei hangfelvételen jelentek meg, sokuk aranylemez lett. Kovács Katival és Koós Jánossal elkészített 1976-ban a Kell néha egy kis csavargás c. zenés rádiójáték és 1979-ben animációs zenés filmje, a Megalkuvó macskák is óriási siker volt. Ők hárman voltak a zenés paródia műfaj első triója. Állandó szerző társai: Malek Miklós, Szenes Iván.
1983-ban Ádám Ottó szerződtette a Madách Kamara Színházhoz, ahol saját szövegével és dramaturgiájával állt a közönség elé. A Hofélia c. önálló estjét ötszázszor játszotta sikerrel, 1987 októberétől az Élelem bére c. estjét ennél is többször. Hofi a rendszerváltás után is töretlen sikerrel lépett fel, műsorainak hangvétele, stílusa, egyéni humora alapvetően nem változott. Átesett egy szívinfarktuson, szemműtéten, s csak 2002 februárjában tért vissza a színpadra, ahol még két hónapot játszott haláláig, nagy sikerrel. Síremléke a Farkasréti temetőben található.
Forrás: Wikipedia