Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Megnyitotta kapuit a Rijksmuseum

Megnyitotta kapuit a Rijksmuseum

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 04. 13.
JODOKCELLO, a svájci crossover csellista Budapesten
2025-05-09 10:47:20

Jodok Vuille - ismertebb nevén JODOKCELLO - a klasszikus crossover új szenzációja, aki most először jön

Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás
2025-05-07 18:00:00

A MÜPA színpadán bemutatott zenés irodalmi utazás ezúttal az általános iskola alsó tagozatosainak szólt –

Két hangon
2025-05-07 09:57:00

A Várfok Project Room következő kiállításaként két generáció, két médium és két világ mégis egy, az

további bejegyzések a szerzőtől »

A felújítás a vártnál hat évvel tovább tartott, mindössze tíz évet vett igénybe, most azonban megújulva, gyönyörű terekkel vájra látogatóit az amszterdami épület.

Tízévi felújítás után szombaton újra megnyitja kapuit a Rijksmuseum Amszterdamban. Az érdeklődés óriási, elővételben több mint 50 ezer belépőjegy kelt el. A múzeum teljesen megújult, egyedül Rembrandt világhírű festménye, az Éjjeli őrjárat kerül vissza ugyanarra a helyre, ahol a renoválást megelőzően is látható volt. Előzetes vélemények alapján a szakemberek lenyűgöző munkát végeztek, remények szerint az intézmény újra a legjelentősebb múzeumok sorába emelkedhet a párizsi Louvre, a madridi Prado vagy épp a New York-i Metropolitan Múzeum mellett.

Hollandia legjelentősebb múzeuma tíz évig volt építési terület, a felújítás a vártnál hat évvel tovább tartott, a kiadások 375 millió eurót emésztettek fel, ami harmadával több a tervezettnél. Minderre azonban a feledés homálya merül majd, amikor Beatrix királynő szombaton átadja a közönségnek az intézményt. A jeles alkalomból narancssárga szőnyeget terítenek le, a megnyitó lesz amúgy az utolsó alkalom, hogy az alattvalók hivatalos programon találkozhatnak az uralkodóval, aki hamarosan lemond a trónról fia javára. Amszterdam kulturális élete nehéz évtizeden van túl, a modern művészetnek szentelt Stedelijk Múzeum éveken át tartó renoválás után szeptemberben nyílt meg újra, a Rijksmuseummal szomszédos Van Gogh Múzeumot pedig május 2-án vehetik ismét birtokukba a látogatók.

A németalföldi festészet aranykorának kiemelkedő alkotásait őrző Rijksmuseum 1885-ben készült el Pierre Cuypers tervei alapján. Az épület két tornya között a kerékpárosok egyszerűen áttekerhettek a város 400 éves részéből az új negyedekbe - így van ez ma is -, amelyekkel a 20. században bővült Amszterdam. Noha ez is fontos szempont volt, Cuypers mindenek fölött álló szándéka az volt, hogy katedrálist építsen Rembrandtnak. És épp ez okozott bajt: a katolikus építész műve borzadály volt a puritán, kálvinista hollandok számára, ezért az elmúlt évszázadban többször is igyekeztek a kor igényeihez szabni az épületet. Átfestették, az olasz padlóburkolatot linóleum váltotta fel, a belső udvarban pedig bódékat emeltek. A múzeumból így lett sötét labirintus.

A mostani nagyszabású felújítás során "megtisztították" az épületet. A renoválásért felelős spanyol építészpáros nemcsak Cuypers palotájának eredeti fényét állította vissza, hanem modern elemekkel is színezte a múzeumot. Született egy új ázsiai pavilon, egy tágas belépőcsarnok. A belső udvarokat szabaddá tették és összekapcsolták egymással.Vermeer, Frans Hals, Jan Steen és Rembrandt így újra teljes pompával övezve várja a látogatókat, akikből évente kétmillióra számítanak az intézmény vezetői. Nyolcvan teremben a múzeum több mint egymilliós állományából összesen 8000 kiállítási tárgy látható.

Forrás: Hirado.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Hollandia Múzeum Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • A művészet mindenkié! A művészet mindenkié!
  • Bányahangulat a Balaton-parton Bányahangulat a Balaton-parton
  • Újra várja a festeni vágyókat a titokzatos zebegényi kert Újra várja a festeni vágyókat a titokzatos zebegényi kert
  • A művészet tényleg gyógyíthat? A művészet tényleg gyógyíthat?
  • A meditáló bronzalakok mestere A meditáló bronzalakok mestere

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr807917796

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard