A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári kara diákszervezetének eddigi legnagyobb és egyben legjelentősebb kulturális rendezvényére került sor vasárnap este. A tavaszi, nagyestélyis bálról van szó, amely révén a felhőtlen szórakozás mellett a Kolozsvári Hallgatói Önkormányzat hagyományt szeretne teremteni, ugyanis ilyen jellegű rendezvényre még nem volt példa Kolozsváron. A helyszínen a szervezet elnökével, Ferencz Istvánnal, valamint a bál főszervezőjével, Mikita Zsuzsannával beszélgettünk:
Honnan jött a bálszervezés ötlete?Ferencz István: Még tavaly októberben megfogalmazódott bennünk a gondolat. Sétáltunk hazafele a parkban az egykori elnökkel, Végh Gergellyel és a szervezet jelenlegi PR - felelősével, Bardosán Sheila Tímeával, és bámultuk a Kaszinó épületét. Abban az időben szerveztük a Sapientia gólyabálját. Arra gondoltunk az impozáns épület láttán, hogy mennyire szép lenne, ha felrúgnánk a hagyományosnak titulált gólyabált, az előadás szerkezetű programot és egy valódi bált szerveznénk helyette a Kaszinóban. Akkor természetesen az idő és anyagi kereteink nem engedték meg. Reméljük igaza volt Magdó János főkonzul úrnak a köszöntőbeszédében, hogy ez egy olyan rendezvény, amit támogatni kell és érdemes belőle hagyományt teremteni.
Mekkora igény volt rá?
Mikita Zsuzsanna: Úgy vettük észre, hogy a kolozsvári diákság nyitott az ilyen programokra. A terem befogadóképessége miatt 100 darab jegyet értékesítettünk, de szinte pár nap alatt elfogyott az összes. A nagy érdeklődés miatt még 20 darab jegyet értékesítettünk. Ezenkívül sok meghívottunk megtisztelt jelenlétével a bálon. Jelen volt az marosvásárhelyi, a csíkszeredai Hallgatói Önkormányzat , a Partiumi Keresztény Egyetem, valamint a Kolozsvári Magyar Diákszövetség képviselői is. Közel 180 személy vett részt a bálon. Ezt a keretszámot az elkövetkezendő években is meg szeretnénk őrizni , nem szeretnénk tömegrendezvényt szervezni. Fontosnak tartjuk az exkluzitivás megőrzését.
Az egyetem hogyan fogadta a Kolozsvári Hallgatói Önkormányzat kezdeményezését?
Ferencz István: Természetesen mindenki nagyon örvendett és sokan el is jöttek a tanárok, valamint munkatársak közül. Boldogan vették át a meghívót és az egyetemen néha szünetben kíváncsian kérdezték, hogy hogy állunk a szervezéssel. Számukra is egyértelművé vállt, hogy nem csak füstös klubokban tudunk szórakozni. Talán ennek a rendezvényünknek, a Sapixel Nemzetközi Fotópályázatunk mellett, örültek a legjobban.
Hogy érzitek, az eltervezett hangulatot sikerült megteremteni?
Mikita Zsuzsanna: Mi nagyon jól éreztük magunkat és a résztvevők is ezt az élményt erősítették. Természetesen ez nem jöhetett volna létre egy erős önkéntes csapat munkája nélkül meg támogatók nélkül. Partnereink voltak a Városi önkormányzat, Youth@Kolozsvár 2015 - Európa Ifjúsági Főváros projekt, Kolozsvári Diákművelődési ház, és a díszítésért egy Csíkszeredai rövid- és méterárú szaküzlet állt rendelkezésünkre. A zenekar, valamint a ceremóniamester, Kátai István színművész szerepe sem hanyagolható.
Jövőre milyen változásokra számíthatnak az érdeklődők?
Mikita Zsuzsanna: Nagyon örvendünk az első sikerünknek, de már most megfogalmazódott bennünk a jövőévi bál programja, amit még nem árulhatok el, de mindenképp szeretnénk még változatosabbá tenni azt. Egyik célunk az, hogy csónakázási lehetőséget szeretnénk biztosítani.
Fotó: Moldvai Anikó