Hihetetlenül magas áron, 757 300 euróért kelt el Hans Makart 19. századi osztrák festő egy képe, a Kleopátra halála kedden egy bécsi árverésen.
A 222 millió forintnak megfelelő összeget a Kleopátra halála című festményért egy amerikai licitáló tette le. Az ár az eddigi legmagasabb, amit a festő bármely művéért valaha felajánlottak. Az árverést szervező Dorotheum aukciósház szerint a rekordár kifejezi, hogy immár nemzetközileg is nagyra értékelik az egykori bécsi festőfejedelem művészetét.
Hans Makart (1840 –1884) a 19. század egyik legjelentősebb osztrák művésze volt. Egy személyben volt festő, ruhatervező és dekoratőr, a korabeli Bécs magaskultúrájában ikonikus alak volt. Gyakran illették a „színek varázslója” névvel. Művészete hatással volt Gustav Klimtre és a huszadik századi szecesszió is sokat merített virtuozitásából. Sajnos képei pompás színvilága ugyanolyan múlandó, mint a Munkácsy-festményeké: hamar bebarnulnak, besötétednek a vastag alapozás miatt, a képek életben tartása sok munkát jelent a restaurátoroknak. Makrtot nagy becsben tartották a bécsi udvarban is, 1879-ben ő rendezhette Ferenc József osztrák császár és magyar király és felesége, Erzsébet osztrák császárné, magyar királyné ezüstlakodalmát. A díszmenet jelmezei nagy sikert arattak, a magyar bokréta és a magyar kalap is onnan indult hódító útjára. 1882-ben Ferenc József Villa Hermes nevű kúriájának díszítésében is részt vett: a hálószobát a császár kérésének megfelelően Shakespeare Szentivánéji álom című művének tükrében alkotta meg a falfestést. Makart korai halála (1884) miatt a szoba sosem készült el teljesen.
A Kleopátra halála című festménye a halálos kígyómarás utáni perceket ábrázolja. A mester 1875-ben készítette a remekművet, amikor a Kelet iránti rajongás a tetőfokára hágott. A képen látható Kleopátra vonásait a korabeli osztrák színésznőről, Charlotte Wolterről mintázta, akinek a számára Makart az évek folyamán számos jelmezt tervezett.
Forrás: MTI