Amerikai kutatók szerint a Madagaszkáron nemrégiben feltárt dinoszauruszfosszíliák új fajhoz tartoznak, mely mintegy 90 millió éve tapodta a földet.
A maradványok kora ama időszakra tekint vissza, amikor India és Madagaszkár még egyetlen földtömeg volt, elvágva a világ többi részétől.A PLoS One folyóiratban taglalt tanulmányban a kutatók leírják, hogy a dinoszaurusz szarvasmarha méretű, két lábon járó húsevő volt. A Dahalokely tokana nevet kapta, mely a helyi nyelven „magányos kicsi banditát" jelent.
Madagaszkár a paleontológusok kincsesbányája, több ezer jó állapotban fennmaradt kövületet nyújt. Az új felfedezés azonban majdnem egy évtizedes hiátus után az első nyom egy dinoszauruszfajról. Neve ragadozó életmódjára és az óceán közepén elterülő sziget nyújtotta elszigetelődésére utal.
A felfedezés kitölt egy hiátust a fosszilis adatokban, és érdekes kérdéseket vet fel a Madagaszkáron és Indiában élő állatok evolúciójával kapcsolatban. A két földrész körülbelül akkortájt vált el egymástól, amikor az újonnan azonosított élőlény élt.
Andrew Farke kaliforniai kutató szerint az őshüllő az Abelisauridae csoporthoz tartozott, mely igen elterjedt volt a déli kontinenseken. „A legizgalmasabb, hogy kitölt egy nagyobb lyukat a Madagaszkárról ismert dinoszauruszok történetében. Mintegy 20 millió évvel szűkíti le ezt a tartományt. Az állat húsevő lehetett, két lábon járt, és akkora volt, mint egy nagyobb tehén."
Joe Sertich, a dinoszaurusz felfedezője szerint a Dahalokely tokana szoros rokoni kapcsolatban áll a déli kontinens jól ismert őshüllőivel. „Mindez csak megerősíti ama újabb területek vizsgálatának fontosságát világszerte, ahol felfedezetlen dinoszauruszfajok lappanghatnak."
Forrás: Hirado.hu