A Hubble Űrteleszkóp idén ünnepli 23. születésnapját - ebből alkalomból lenyűgöző felvételt készítettek az ikonikus Lófej-ködről.
A szerkezet az élvonalbeli tudományos vizsgálódás mellett eddig megszámolhatatlan csillagászati felvételt készített. Legszebb vizsgált objektumainak egy része csillagköd, gáz és por hatalmas csillagközi (intersztelláris) felhője. Az új fotó az Orion konstellációban mutatja az égbolt egy részét. A por és gáz örvénylő hullámaiból óriási csikóhalként emelkedik ki a Lófej-köd, vagy más névben Barnard 33. A köd az anyag intersztelláris felhőjének összeomlásából alakult ki, és a közeli forró csillag fénye miatt izzik.
A Lófej-ködöt övező gázfelhők már szétoszlottak, ám a kiemelkedő oszlop szívósabb – anyag vaskosabb csomóiból áll -, így nehezebben esik szét. A csillagászok becslései szerint a Lófej-formációnak mintegy ötmillió éve van még hátra, mielőtt szétfoszlik. A csillagköd az égbolt jól ismert objektuma és a csillagászati megfigyelések egyik népszerű célpontja. Eme utóbbiak nagy része a „lófejet", mint sötét felhőt mutatja az izzó gáz háttere előtt. Az új kép ugyanezen régiót infravörös fényben tárja fel, mely hosszabb hullámhosszt jelent a látható fénynél, így áthatol ama poros anyagon, amely rendszerint kitakarja a csillagköd belső régióit. Az eredmény éteri és törékeny kinézetű struktúra, ami nagyon eltér a nebula látható fényű megjelenésétől.
Az infravörös sugárzást szabad szemmel vagy sztenderd, az optikai fény érzékelésére szánt kamerákkal nem lehet észlelni. Eme objektumok vizsgálatához infravörösre érzékeny teleszkópok szükségesek, mint amilyen a Hubble 2009-ben felszerelt 3-as nagy látószögű kamerája. A NASA és az Európai Űrügynökség együttműködésében készült Hubble 1990-es felbocsátása óta több mint egymillió tudományos megfigyelést végzett és ma is kutakodik. A NASA múlt hónapban jelentette be, hogy 2016 áprilisáig meghosszabbította a Hubble tudományos vizsgálódását.
A Hubble rendkívül várt utódja, a 8,8 milliárd dolláros James Webb Űrteleszkóp a tervek szerint 2018-ban indul, és infravörös fény érzékelésére optimalizálják.
Forrás: Hirado.hu