Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Meghalt Alfredo Guevara

Meghalt Alfredo Guevara

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 04. 23.
Baby Queen - Solére himnusza az újrakezdéshez
2025-07-07 16:00:00

Solére friss szerzemény egyszerre kacér és mélyen személyes, és olyan erőt sugároz, ami a legnehezebb

Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
2025-07-07 10:54:24

Rekordszámú alkotással zajlott le a 2025-ös Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázat. A legszebb kézimunkák

Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

további bejegyzések a szerzőtől »

Nyolcvanhét esztendős korában meghalt a kubai filmművészet atyjának tekintett Alfredo Guevara, a kubai kulturális élet egyik legbefolyásosabb vezetője.

Fotó: oglobo.globo.com
Guevara filozófiát és irodalmat hallgatott a havannai egyetemen, 19 éves korától közeli kapcsolatban állt a fiatal Fidel Castróval és testvérével, Raúl Castróval, kitartóan támogatta őket Fulgencio Batista diktatúrájának megdöntésében. A Batista-rezsim idején még be is börtönözték. Az 1959-es kubai forradalmat követően öt évtizeden át volt a karibi szigetország kulturális életének egyik legtekintélyesebb irányítója, 1983 és 1993 között ő volt Kuba UNESCO-nagykövete.

Nevéhez fűződik a forradalom után pár hónappal, még 1959-ben létrehozott Kubai Filmművészeti és Filmipari Intézet (ICAIC) megalapítása, amelynek szárnyai alatt az utóbbi fél évszázadban gyakorlatilag az összes jelentős kubai film, többek közt Humberto Solás drámája, a Lucía és Tomás Gutiérrez Alea Az elmaradottság emlékei című filmje készült.

Guevara szembeszállt a Szovjetunió által határozottan követelt szocialista realizmus bevezetésével, helyette azt szorgalmazta, hogy Kuba alakítsa ki saját filmkultúráját. Emiatt 1981-ben leváltották az ICAIC éléről, de Fidel Castro két év múltán UNESCO-nagykövetté nevezte ki. Később visszakerült a filmintézet élére, és egészen 2000-ig ő maradt a vezető, akkor is csak azért vonult vissza, hogy az írásnak szentelhesse magát. 1986-ben Gabriel García Márquez Nobel-díjas íróval filmiskolát alapított San Antonio de los Banosban.

Ő hívta életre a havannai nemzetközi filmfesztivált is, amely azóta a térség egyik legnagyobb múltra visszatekintő, legfontosabb filmes mustrájává vált. A latin-amerikai filmeket felvonultató fesztiválon egészen haláláig ő tartotta a nyitó- és a záróbeszédet.


A kubai állami televízió jelentése szerint Guevara pénteken szívroham következtében halt meg. Szombati búztatásán a családtagjain és barátain kívül a kubai művészeti élet sok ismert szereplője és a kormány számos képviselője is megjelent. A szertartás során Guevara hamvait a havannai egyetem lépcsőjéről szórták szét.

Forrás: Hirado.hu

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Gyász Latin-Amerika Filmfesztivál

Ajánlott bejegyzések:

  • X. Országos Rajzfilmünnep – Rajzfilmek kicsiknek és nagyoknak X. Országos Rajzfilmünnep – Rajzfilmek kicsiknek és nagyoknak
  • Kezdődik a 13. Szemrevaló Filmfesztivál Kezdődik a 13. Szemrevaló Filmfesztivál
  • 14. alkalommal érkezik a Frankofón Filmnapok 14. alkalommal érkezik a Frankofón Filmnapok
  • Olasz díjnyertes filmek érkeznek Budapestre Olasz díjnyertes filmek érkeznek Budapestre
  • Kezdődik a 12. Szemrevaló Filmfesztivál Kezdődik a 12. Szemrevaló Filmfesztivál

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr727918120

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard