Április 28-án új együttessel gazdagodik Magyarország kortárs táncélete: megszületik a Miskolci Balett. A jeles eseményt kétnapos Táncünneppel teszik emlékezetessé.
A Miskolci Nemzeti Színház tánctagozata több mint két évtizede hoz létre klasszikus és kortárs táncszínházi produkciókat, mindez a legendás Eck Imre-féle Pécsi Balett egyik szólótáncosának, Majoros Istvánnak Miskolcra érkezésével kezdődött.A tánctagozat korábban főleg operettekben és musicalekben lépett fel, óriási szakmai fejlődést jelentett a csapat számára Csajkovszkij Diótörőjének 1992-es bemutatója. Az előadás azóta is a színház repertoárján szerepel. Majoros igényességét, klasszikus ízlését hamar megszerette a közönség. Az ő nevéhez fűződik többek között a Coppélia, a Bahcsiszeráji szökőkút, vagy a Carmen bemutatása is.
A tagozat életében jelentős szakmai megújulást hozott Krámer György Harangozó-díjas koreográfus, az általa jegyzett Bolero és a Hattyúk tava - Mulató című produkció a miskolci közönségsiker mellett a táncfesztiválok kedvelt darabjai voltak. A miskolci teátrum 2012-ben elnyerte a nemzeti státusú intézmény címet, amely többek között a táncrepertoár jelentős megújításával, gazdagításával jár együtt. Ettől az évadtól kezdve az új vezetés a tagozat szakmai irányítását Kozma Attilára bízta, aki új táncosok szerződtetésével, koreográfusok meghívásával, workshopok és tréningek szervezésével látott hozzá az önálló arculatú táncegyüttes kialakításához.
Kiss Csaba, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója úgy fogalmazott: a miskolci tánctagozat szakmai múltja és törekvései megalapozzák azt a tervet, hogy Pécs, Győr és Szeged után a Miskolci Nemzeti Színház is egy önálló szellemiségű kortárs balettegyüttes otthona legyen, „ezért április 28-án, a tánc világnapjának előestéjén megalapítjuk a Miskolci Balettet”.
A különleges eseményt a színház kétnapos Táncünneppel koronázza meg, amelynek részletes programjáról ITT tájékozódhat.
Forrás: MTI