1980. április 29-én, Los Angeles-ben vesztette életét a világhírű angol filmrendező, forgatókönyvírő és producer, a világ filmtörténetének kiemelkedő alakja.
Alfred Hitchcock 1899. augusztus 13-án született Londonban, egy többségében ír katolikus családban. Pályafutását műszaki rajzolóként kezdte, majd 1920-tól angol némafilmek inzertjeit rajzolta a Famous Players-Lasky amerikai cég londoni stúdiójában. Hamarosan rendezőasszisztens lett, mely akkoriban voltaképp az egész stúdiómunkában való részvételt jelentette, a forgatókönyvírástól a vágásig. Az amerikai cég hamarosan kivonult a városból és megüresedett stúdiójukat egy fiatal angol producer, Michael Balcon vette meg, aki felkarolta a fiút.
1922-ben kezdte forgatni első filmjét a Tizenhármas szám címen, azonban soha nem fejezte be. Első filmjei közé tartozik az Always Tell Your Wife című alkotás, melynek forgatásán ismerkedett meg Alma Reville-lel, jövendőbeli feleségével. 1928-ban született egyetlen gyermekük, Patricia, aki később kisebb szerepekben feltűnt apja filmjeiben. Hitchcock 1925-ben fejezte be első önállóan jegyzett filmjét a Gyönyörök kertjét, melyet részben Olaszországban forgattak. Első komolyabb sikerét az 1927-es A titokzatos lakó című filmmel szerezte, melyben későbbi thrillerjeinek legtöbb jellegzetessége fellelhető.
1934-ben neve a tengerentúlra is eljutott, Az ember, aki túl sokat tudott című filmje hatalmas sikert hozott. 25 filmet rendezett Angliában a 30-as évek végéig, ezt követően David O. Selznick producer hívására Hollywoodba települt át. Hitchcock kapva kapott ezen a lehetőségen, hiszen önmagát mindig is amerikai stílusú rendezőnek tekintette. Nem véletlen, hogy az USA-ban készítette legnagyobb mesterműveit. Selznick először egy Titanic-filmet akart készíteni, de végül Hitchcock-ra bízta A Manderley-ház asszonya rendezését. Ez volt Hitchcock első hollywoodi filmje, amiért Oscar-díjat is kapott.
1945-ben készítette Elbűvölve című művét, mely a pszichoanalízis témakörét járja körül és melynek álomjeleneteit Salvador Dali tervezte. 1946-ban újabb sikerfilmet rendezett: a Forgószél két kedvenc színésze, Cary Grant és Ingrid Bergman főszereplésével máig a filmtörténet nagy klasszikusai közé tartozik. 1948-as munkája, a Kötél a rendező kísérletező kedvéről tesz tanúbizonyságot: a film valós időben játszódik egyetlen lakásban és mindössze tíz snittből áll. A hatalmas technikai bravúrral készített alkotás habár nem volt üzleti siker, máig meghatározó műnek számít. Két bukás után (A Baktérítő alatt, Rémület a színpadon) Hitchcock az '50-es évek elején ismét nagyívű filmalkotásokkal tért vissza.
Az 1954-es Gyilkosság telefonhívásra az első filmje, amiben együtt dolgozott Grace Kellyvel, későbbi nagy kedvencével. Az 1950-es és 1960-as évek elején készítette legnépszerűbb filmjeit, ilyen például a Hátsó ablak (1954), a Szédülés (1958), az Észak-Északnyugat (1959), a Psycho (1960), vagy a Madarak (1963). A Psycho híres zuhanyjelenetét 7 napon keresztül forgatták és 70 különböző kameraállást alkalmaztak.
1979-ben az angol királynő lovaggá ütötte, és márciusban megkapta az Amerikai Filmintézet díját is. A rövid éjszaka című utolsó filmjét betegsége miatt már nem tudta befejezni.
Forrás: Wikipedia