A dán filmrendező az avantgárd filmkészítőket tömörítő Dogma95 csoport alapító tagja. 2011-ben vitatott megjegyzései miatt kitiltották a cannes-i filmfesztiválról.
Lars von Trier a filmkészítés iránt már gyerekkorában érdeklődést mutatott. A Danish Film Schoolban szerzett diplomát 1983-ban. A Nocturne (1981) és a Befrielsesbilleder (1982) filmjeivel a Legjobb film díját vitte el a Müncheni Nemzetközi Filmfesztiválon 1984-ben. Európa című filmje Cannes-ban elnyerte a zsűri díját és más fesztiválokon is számos győzelmet aratott.Igazi áttörést mégis 1994-es filmjével, A Birodalommal sikerült elérnie. Ez a film eredetileg televíziós sorozatnak készült, ám a hatalmas siker miatt előbb a dán, majd európa számos országának mozijaiba is elkerült. Több kritikus is az „európai Twin Peaks-ként" jellemezte. 1996-ban Cannes-ban rendezői díjat kapott a Hullámtörésért, ezt követően készítette el Trier a Birodalom folytatását.
A Dogma95 csoportnak kezdeményezője volt, e szellemben készült Idióták című filmje. A Táncos a sötétben című filmjével Cannes-ban elvitte az Arany Pálmát. Ezt követően kezdett bele USA-trilógiájába, melyből két film már elkészült, a harmadik Wasington (sic!) címre hallgató rész pedig még nem készült el.
A rendező 2003-ban készítette el egyik legismertebb filmjét, a Dogville-t. A dráma helyszíne a '30-as évek Amerikájának egy bányászfaluja. Ebbe a világtól elzárt közösségbe érkezik meg üldözői elől menekülve Grace (Nicole Kidman). A Dogville kísérleti filmes alkotás, amely terepasztalra emlékeztető díszletben játszódik, a film és színház határvonalain táncol, eközben pedig komoly morális és társadalmi kérdéseket feszeget.
Az Antikrisztus című filmet is Trier kiemelkedő munkái közt említhetjük. A 2009-ben debütált mű egy középkorú házaspár életét mutatja be, akiknek kapcsolatát alapjaiban rengeti meg kisgyermekük halála. A feleség kórházba kerül, de a terapeuta férj kihozza őt, azt remélve, hogy segíteni tud rajta. Az erdő közepén lévő nyaralójukban keresnek menedéket, de az emlékek továbbra is kísértenek. A természet sötét erői átveszik az irányítást, az asszonyon pedig egyre jobban elhatalmasodik az őrület.
Trier a 2011-es cannes-i fesztivál március 18-án Melankólia című filmjének sajtótájékoztatóján önmagát nácinak nevezte, aki szimpatizál Hitlerrel, majd kritizálta Izraelt. A sajtótájékoztató után így nyilatkozott: „a megjegyzéseim nagyon szarkasztikusak és durvák voltak, de ez dán humor". Hozzátette: „Egy pillanatig sem szimpatizálok Hitlerrel." Másnap a fesztivál igazgatósága persona non gratának nyilvánította Von Triert, akinek azonnal el kellett hagynia a fesztivált.
Forrás: Wikipedia