Mintegy 1700 éves színes mozaikot találtak egy kibuc mellett Izrael déli részén. A pávákkal, galambokkal, boroskorsókkal díszített mozaik a 4-6. évszázad közötti tartományra tekint vissza.
A lelet majdnem teljesen épen maradt fenn, annak ellenére, hogy mindössze néhány centiméteres mélységben található a Beit Kama kibuc mezői alatt, Jeruzsálemtől 100 kilométerre.
A mozaikot egy ősi út lelőhelyén találták meg, egy bizánci település maradványai mellett, amely több mint 6000 négyzetméternyi területet ölelt fel. Az Izraeli Régészeti Hatóság - mely egy új út építése előtt kezdte meg az ásatásokat a területen - úgy véli, a mozaik a település egy nagyobb közösségi házának (mintegy 12 m x 8,5 m) padlózatát alkotta.
A jó állapotban fennmaradt mozaik fekete, fehér és vörös csempékből áll, melyek bonyolult mintázatot adnak ki. A sarkokban amforák, valamint szőlőt csipegető páva- és galambpár látható. A régészek szerint ezek igen elterjedt motívumok voltak ama időszakban. A leletet mégis az teszi egyedülállóvá, hogy egyetlen mozaikba ilyen rengeteg motívumot rajzoltak bele.

A szakemberek jelenleg azt igyekeznek megállapítani, hogy a lenyűgöző épületet mire használták. Úgy hiszik, a Beershebába tartó főúton érkező utazóknak fenntartott fogadó egy részét képezte. Medencéket, valamint csatorna- és vezetékhálózatot is találtak az épület előtt, amelynek kiépítése igen költséges lehetett. Kiépítésének célját azonban még nem ismerik.
A hatóság szerint az ősi településen templom, lakóházak, éléskamrák, a közösségi épület és medencék helyezkedtek el, ezeket pedig gazdaság vette körbe.
A Bizánci Birodalom 1453-ig maradt fenn, amikor is az oszmán törökök megdöntötték hatalmát. A Római Birodalom utódjaként alakult ki és a legnagyobb gazdasági, kulturális és katonai hatalommal rendelkezett Európában. Uralmának csúcsán Észak-Afrikában, a Közel-Kelet és Dél-Európa bizonyos részein is terjeszkedett.
Forrás: Hirado.hu