Több mint kétezer éves építményt tettek tönkre munkások a közép-amerikai Belize-ben. A karibi térség egyik legnagyobb maja műemlékét útépítési munkálatok során bontották le.
A helyszínen tartózkodó régészek és a helyi televíziós társaság is szemtanúja volt, ahogy pénteken buldózerekkel tarolták le a csaknem 20 méter magas főtemplomot, amely a régió egyik legnagyobb ősi épülete volt. A történelmi emléknek csak egy kis része maradt meg. Fénykép is készült egy markológépről, ahogy a mészkőben gazdag épület utolsó részét a földdel teszi egyenlővé.A Kolumbusz előtti korból származó emlékek 2500 éves múltra tekintenek vissza. A templomok mellett több főtér foglalt helyet, amelyet gyalogutak kötöttek össze a központi épülettel. A területen i. e. 500 és 250 között a becslések szerint 40,000 ember élt.
„Fel sem tudjuk fogni, mekkora pusztítás történt” - mondta Allan Moore, a Régészeti Intézet munkatársa. „Elképesztő tudatlanságnak lehettünk szemtanúi. Fel vagyok háborodva.”
A komplexum jelenleg egy magántulajdonban lévő nádcukor ültetvény közepén helyezkedik el. Az ősi emlékeket azonban központi törvények védik, amelyek szigorúan büntetik lebontásukat.
A rendőrség leállította a bontási munkálatokat, és eljárást indított az ügyben. A terület tulajdonosánál és a D-Mar Contruction építőipari vállalatnál is megkezdték a nyomozást. A cég tulajdonosa a tévécsatornának azt nyilatkozta, hogy „semmit nem tudott a projetkről", és a riportereket a művezetőhöz irányította. A megkeresettek közül senki nem válaszolt a kérdésekre.
Forrás: USA Today