A magyar férfi szörnyű tettét máig nem lehet elfelejteni. Michelangelo Pietájának megrongálására emlékeztek a szobor restaurálásáról szóló tudományos találkozón kedden a Vatikánban.
Az Ausztráliában élő Tóth László 1972. május 21-én tizenöt kalapácsütést mért a világ egyik leghíresebb reneszánsz szobraként ismert Pietára. A Rómában turistaként tartózkodó, elmezavarban szenvedő 34 éves magyar több mint száz darabot tört le a Szent Péter-bazilikában őrzött márványszoborból. Többek között súlyos kárt okozott Szűz Mária arcán, amelynek az orrát három darabra törte, valamint a szobor bal karján és kezén is.
A negyvenegy évvel ezelőtti rongálást és az ezt követő tíz hónapig tartó restaurálást idézték fel művészettörténészek és restaurátorok. "Sok szobor sérült maradhatott volna, de nem a Pieta" - hangoztatta Antonio Paolucci, a Vatikáni Múzeum mai igazgatója. Nazzareno Gabriele, a restaurálást végző csoport tagja elmondta, hogy öt hónapba telt a töredékek azonosítása és a helyreállítást számos kétség kísérte: végül is a szakértők a teljes restaurálás mellett döntöttek
A 15. század végi szobor egyik töredékét egy helyszínen tartózkodó turista elvitte magával, majd később tettét megbánva, postán visszaküldte a Vatikánnak. A RAI olasz közszolgálati televízió a tavalyi kerek évfordulón újra sugározta a negyven évvel ezelőtti felvételeket, amelyeken a rongálás után a Szent Péter-bazilikába siető VI. Pál pápát is látni lehetett.
A restaurálás óta a Pietat golyóálló üveg védi.
Forrás: MTI