Ingyenes orgonaesttel emlékezik a 80 éve született Peskó Györgyre egykori tanítványa, Bán István. A Budai Várban lévő Bécsi kapu téri templomban péntek este fél 8-ra várják az érdeklődőket.
Mire érdemes emlékeznie az embernek? Legfőképp az élet szép, értékes és megismételhetetlen mozzanataira, legyen az egy pillanat, vagy akár több év leforgása. Nem tesz másképp Bán István orgonaművész sem, aki azon személy előtt tiszteleg, aki már háromévesen az orgonapadra ültette és egy életre megfertőzte az orgona lebilincselő imádatával. Egészen a bécsi zeneakadémiáig faragta a legendás orgonista Peskó György ifjú barátjának zenei képességeit, akinek halála után ugyanazon templom orgonistája lett, ahol szeretett tanára szolgált évtizedekig.Tíz éve hunyt el, és idén lenne 80 éves, így a megemlékező hangverseny is próbálja az ő munkásságát felidézni. Egy kottából kihulló, megbarnult 1970-es zeneakadémiai koncert szórólapja szolgált alapul, a műsor első fele szinte teljesen megegyezik a „tanár" hangversenyének az első felével, a második fele pedig már inkább a „tanítvány"-t tükrözi az öreg mester kifinomult zenei ízlésének ismeretében.
A koncert a Bécsi kapu téri Evangélikus Templomban lesz, május 24-én, 19:30-kor, a belépés díjtalan. (Mivel a koncertet rögzíti a Bartók rádió, ezért kérjük, időben érkezzenek.)
A koncerten elhangzik:
J. S. Bach: Praeludium et Fuga h-moll BWV 544
J. Brahms: Herzlich tut mich verlangen op.122/10
D. Buxtehude: Praeludium fis-moll BuxWV 146
M. Reger: Benedictus op.59/9
G. Muffat: Toccata undecima
F. Mendelssohn: Fantasia und Fuge g-moll
G. Böhm: Vater unser im Himmelreich
S. Karg-Elert: Symphonischer Choral op.87/1
"Ach bleib bei deiner Gnade"
Bán István, a Budavári Evangélikus Templom orgonistája és karnagya molekuláris genetikus diplomájának megszerzése után egyházzenei, karmesteri és orgonaművészi tanulmányait a Bécsi Zeneművészeti Egyetemen végezte. A bécsi székhelyű, híres Arnold Schoenberg Kórus tagjaként fellépett Európa és Japán szinte összes kiemelt koncerttermében a világ leghíresebb zenekarainak és karmestereinek oldalán (mint pl. Claudio Abbado, Pierre Boulez, Fischer Ádám). Különleges értéket képvisel azon szakmai tapasztalata, amelyet az autentikus előadásmód forradalmasítója, a nemzetközi zenei élet legkiemelkedőbb és legelismertebb (Grammy-, Bach-, és Kyoto-díjas) karmestere, Nikolaus Harnoncourt oldalán szerezhetett meg a sok éves közös munkán keresztül, aki 2010 áprilisában kitüntető személyes ajánlását adta karmesteri munkásságához ugyanúgy, mint orgonaművészi tevékenységéhez.
Magyarországon 2008 óta vezényli nagy sikernek örvendő Bach sorozatában a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusokat, saját régizenei együttesét az Orchestra di Castelmonte-t és az Aura Musicale-t. 2011-ben a Magyar Händel Társaság első nagy volumenű hangversenyére őt kérte fel karmesternek Händel „Il trionfo" oratóriumának előadásához. Bécsi székhelyű barokkzenekarát a Musica Vivax Wien-t 2011 októberében alapította meg. Koncertező orgonaművészként hangversenyt adott többek közt olyan neves templomokban, mint a budavári Mátyás-templom, a szegedi dóm, a Szent István Bazilika, a bécsi Stephansdom, a grazi dóm, a klagenfurti dóm, az aix en provence-i Saint-Sauveur Katedrális és a helsinki dóm. Különösen nagy hangsúlyt fektet az orgona-kamarazene terjesztésére és művelésére, karmesterként a dinamikus, szövegszerű előadói gyakorlat ápolására. Pályáját számtalan rádió- és televízió-felvétel, valamint élő közvetítés kíséri. Rendszeres résztvevője jótékonysági rendezvényeknek.