Budapesten és Pécsett is fellép jövő héten a legismertebb kubai zenei irányzat, a son leghíresebb képviselője, a Sierra Maestra.
A csaknem négy évtizede létező formáció május 28-án kedden a fővárosi Akvárium Klubban, másnap a pécsi Zsolnay Kulturális Negyedben ad koncertet.A Sierra Maestra Kuba legmagasabb hegységének neve, az itt található trópusi dzsungel szolgált a kubai forradalom során Fidel Castro főhadiszállásául. Ezt a vidéket tekintik a legelterjedtebb kubai zenei stílus, az afrikai ritmusok és az európai dallamok ötvözetén alapuló son szülőföldjének is, és innen kölcsönözte nevét a világhírű kubai zenekar is.
Az együttes 1976-ban alakult a havannai egyetem hallgatóiból. A két alapító egyike, Juan de Marcos González húsz évvel később a kultikus Buena Vista Social Club megszületésénél is ott volt. A Sierra Maestra pályafutása ugyanakkor túlmutat azon, hogy hidat teremtett a son harmincas- és hetvenes évekbeli hangzása között.
A son-zenekarok felállását - tres, gitár, trombita, bongó, güiro és ének - a Sierra Maestra basszusgitárral és további ütőhangszerekkel fejelte meg. 1976-tól három éven át a Sierra Maestra nyerte el a kubai egyetemek zenei fesztiváljának első díját, 1981-től pedig a nemzetközi színtéren is hazája képviselője lett. Ugyancsak 1981-ben jelent meg első albuma, a Sierra Maestra llegó con el guanajo relleno, nagyon kedvező szakmai és közönségfogadtatással. Hamarosan egymást követték a meghívások az európai fesztiválok mellett Ázsiába és Afrikába is.
1994-ben angliai koncertjeik közepette vették fel a rangos World Circuit lemezkiadó számára a Dundunbanza című albumot. Arsenio Rodríguez, Ignacio Pineíro és más klasszikusok szerzeményeivel ez lett az első nemzetközi terjesztésű lemezük, és több évvel a Buena Vista Social Club-projekt előtt ez lett a nemzetközi lemezpiac első átütő kubai sikere. (A Buena Vistában négy Sierra Maestra-tag muzsikált.) Bár a két alapító, González és Jesús Alemany azóta távozott a Sierra Maestrából, a kilenctagú együttesből öten régiek.
2008-ban felléptek a Glastonbury Fesztiválon, Sonando Ya című albumuk 2010-ben Grammy-jelölést kapott. Magyarországon kétszer is jártak az elmúlt években: 2007-ben a Sziget fesztivál világzenei nagyszínpadán játszottak, tavaly pedig a Művészetek Palotájában.
A jelenlegi felállás: Luis Barzaga Sosa (ének, gitár), Eduardo Himely Pino (basszusgitár), Carlos Puisseaux Mansfarrol (güiro), Emilio Romos Batista (tres), Nico Rico Menendez (konga, bongó, kolomp), Jesus Bello Díaz (ének, gitár), Alejandro Súarez Galarraga (claves, kolomp), Virgilio Valdés Decalo (ének, maracas), Yelfris Valdés Espinoza (trombita).
Forrás: MTI