Valódivá vált Barbie baba háza: elkészült a miniatűr műanyag otthon felnagyított mása, mely ellentétes érzelmeket keltett első európai bemutatkozásán.

A híres játék baba, Barbie kultusza töretlen. Olyannyira, hogy Berlinben felavatták a Barbie-házat. A méretes játékház, az álomnő és a pasija azonban kiverte a biztosítékot a feministáknál. A berlini tiltakozók nem voltak tekintettel a Barbie-rajongók érzékenységére. Barbie, mondhatni, hazament Németországba, legalábbis visszatért oda, ahonnan elindult. Az 1959-ben megalkotott baba ugyanis a német Lilli baba mintájára készült Amerikában. Ruth Handler üzletasszony Németországban járt, amikor meglátta a Bild című napilap által terjesztett Lilli babát. Tetszett neki, hogy felnőtt nőről mintázták, és vett belőle három darabot – egyiket lányának, a másik kettőt pedig bevitte a Mattel játékgyártóhoz, és ezzel megalapozta a Barbie sikertörténetét.
A szőke, kékszemű, darázsderekú baba német elődje, Lilli külsőre aligha különbözött a mai változattól. A német újság azonban egy öntudatos, független, dolgozó nőt kreált személyében, aki nem a férfitól várta el, hogy teljesítse álmait. Az ötvenes évek második felében gyártották, és kezdetben felnőttek számára árusították – csak fokozatosan került be a gyerekszobákba. Miután az amerikai cég megvásárolta a német baba gyártási jogait, Lilli nem létezett többé, Barbie átvette a helyét, aki szeret jól élni, imádja a motorcsónakot, a fényes szőrű telivéreket, a jó autókat és a kertes házakat. A Mattel pedig elsők között kezdte tévében reklámozni a játékot, ami óriási népszerűséget hozott a terméknek. Becslések szerint a világon egymilliárd Barbiet adtak el eddig, és a cég azt állítja, minden másodpercben további három darabot értékesítenek a világon. Hogy a Berlinben megnyílt Barbie Dreamhouse Experience is hasonlóan sikeres lesz-e, nehéz megmondani. Az ötlet az volt, hogy a babához tarozó házat valós méretben megépítsék, és minden bútort, ruhát és kiegészítőt, ami a mesebeli világ része, a gyerekek és szüleik számára is hozzáférhetővé tegyenek.
A műanyag babaház felnagyított mása azonban sokaknak ellenszenves, múlt héten mintegy kétezren szerveződtek, hogy a projekt ellen tiltakozzanak. A bírálók szerint Barbie rossza példakép a gyerekek és a fiatal lányok számára, szexista világképet közvetít, ahol semmi más nem számít csak a külcsín, a drága autók és a vásárlás. A tiltakozók úgy vélik, a baba felelős azért, hogy számtalan nő olyan álmokat kerget, melyeket soha nem tud beteljesíteni, rózsaszínű, gondtalan világ vonzza őket, ahol a tökéletes szépség körül forog minden. A hamburgi egyetemen tanító Stevie Meriel Schmiedel gender kutató szerint Barbie az elérhetetlen nőideál sztereotípiája, a bab pedig azt fejezi ki, hogy mindig szépnek kell lenni, és ezáltal lehet hatalomra szert tenni. Az efajta értékrend ellen tüntetőknek bár sikerült a berlini babaház előtt egy Barbie-t is elégetni, a demonstráció, úgy tűnik, csak arra volt jó, hogy még népszerűbbé tegye a helyet. Az „álomház", amelybe a belépő 15, illetve 22 euró, augusztus végéig marad a német főváros szívében, utána más európai helyekre látogat.
Forrás: Hirado.hu