A felfedezés az eddigi legprimitívebb embriókat tárta fel, melyek egyúttal a legidősebbek közé is tartoznak. A 150 millió éves leletek a T. rexhez hasonlatos ragadozótól, a Torvosaurustól származnak.
Az összetört fészekaljat 2005-ben találta meg egy amatőr fosszíliavadász Portugália nyugati részén, a kövületekben gazdag Lourinhã-formációban. A helyi múzeum paleontológusi tárták fel a fészket, melyről először azt feltételezték, hogy egy hosszú nyakú szauropoda dinoszauruszhoz tartozott. Azonban még a lelőhelyen felvetődött, hogy talán mégis másfajta lelet akadt kezükbe. A tojások felszínét ugyanis furcsa, majdnem méhsejt szerkezetű minta díszítette, mely igencsak eltért a korábban ismert kövületektől.
Amint a leleteket a múzeumban megvizsgálták, embriócsontokat fedeztek fel az összetört tojásokban. Araújo szerint az ilyen lelet rendkívül ritka. A csontok lehetővé tették, hogy a fészekaljat egy bizonyos dinoszauruszfajhoz kössék. A Torvosaurus theropoda volt. Eme csoport öleli fel a Tyrannosaurus rexet és a modern madarakat is. A maradványok így az eddig fellelt legkorábbi theropodaembriók.
Araújo szerint emellett a legprimitívebbek is. A Torvosaurus a dinoszaurusz családfa korai ágán helyezkedett el, vagyis a csoport nagyon korai képviselője volt. Így, míg más dinoszauruszembriók még korábbi időszakokra tekintenek vissza, a kutató szerint az új felfedezés az őslények evolúciós kapcsolatainak szempontjából számít a legprimitívebbnek.
A kövületek ezenkívül a tojásevolúció némely titkát is feltárják. A modern madarak tojásai három rétegből állnak, a legtöbb dinoszaurusztojás pedig kettőből. A Torvosaurus tojásai olyan primitívek, hogy egyetlen rétegűek. „Ez az első bizonyíték az egyrétegű tojáshéjra theropoda dinoszauruszoknál" – mondja Araújo.
A kivételesen jó állapotban fennmaradt héjakat egy sor széles, összekapcsolódó pórus tarkítja. Az ilyen pórusok lehetővé teszik, hogy a tojások „lélegezzenek", méretük pedig attól függ, hogy a tojás nedves vagy száraz levegőnek van kitéve. A Torvosaurus-tojás pórusainak alakja és mérete azt sugallja, nedves környezetben rakták le őket az inkubáció idejére.
A kutatók eredményeit a Scientific Reports folyóirat közölte.
Forrás: MTI