Valószínűleg az eddig ismert legkönnyebb exobolygót figyelték meg csillagászok az Európai Déli Obszervatórium VLT-teleszkópja segítségével.
A gázóriás tömege négyszer-ötször lehet nagyobb a Jupiterénél – olvasható az ESO hétfői közleményében. Feltehetően ez a legkisebb tömegű exobolygó, azaz a Naprendszeren kívüli, idegen csillagok körül keringő bolygó, amelyet a közvetlen képalkotás módszerével figyeltek meg.
A közvetlen képalkotó módszer rendkívül bonyolult technológia, amelyhez a legmodernebb eszközökre van szükség – magyarázta Julien Rameau, a franciaországi Grenoble-i Bolygótudományi és Asztrofizikai Intézet (IPAG) kutatója, az Astrophysical Journal Letters című szakfolyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője."Minél tömörebb egy exobolygó, annál nehezebb közvetlenül megfigyelni" hangsúlyozta Anne-Marie Lagrange (IPAG), a kutatócsoport tagja. Közvetett módszerekkel csaknem ezer exobolygót sikerült eddig megfigyelni: a csillagászok nem látják a fényüket, de a csillagnak - amely körül forognak – bizonyos tulajdonságaira tett hatásuk alapján meg tudják mérni őket. Ezzel szemben mindössze mintegy húsz exobolygót sikerült közvetlen képalkotással megfigyelni.
A most felfedezett bolygó egy fiatal (10-17 millió éves) csillag, a HD95086 körül kering, attól a Föld-Nap távolság mintegy 56-szorosának megfelelő távolságra. A csillagrendszer mintegy 300 fényévnyire található a Földtől. A VLT-teleszkóp által készített felvételeken az exobolygó kevésbé fényesen, de tisztán látható a HD95086 csillag közelében. Számos érv van arra, hogy a tudósok komoly exobolygóként kezeljék, de a csillagászok óvatosak. "Úgy véljük, egy éven belül már minden kétséget kizáróan megerősíthetjük" – magyarázta a csapat egyik csillagásza, Gael Chauvin (IPAG).
A tudóscsoport a felfedezéshez a NACO-t, a VLT négy, egyenként 8,2 méteres távcsövének egyikére felszerelt adaptív optikai rendszert használta. Ezzel a berendezéssel a csillagászoknak sikerül kiküszöbölni a földi légkör zavaró hatását, és nagyon nagy felbontású képeket készíteniük. A megfigyelést infravörös fénnyel végezték.
Forrás: Hirado.hu