Valószínűleg zeneügyi kormánybiztost kell kinevezni, és felügyelet alá helyezni az EMMI-t, mivel a Barackfa után egy még kínosabb hibát követett el a minisztérium.
A miniszter március 14-én a Kárpátia nevű zenekar frontemberének, Petrás Jánosnak adta át a Magyar Köztársasági Érdemkereszt arany fokozatát, de mint azt a 444.hu megtudta, az indoklásban nem a fent említett banda érdemei szerepeltek: a laudáció Bolya Mátyásnak, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárának, az MTA BTK Zenetudományi Intézet munkatársának, valamint kiváló zenésznek és zeneszerzőnek egy korábbi formációjáról, a Kárpátia Folkműhelyről szólt.
Az incidensről Bolya Mátyást kérdeztük:
Szerinted mi történt? Nektek akarták adni a díjat, és rossz ember vette át, vagy tényleg a „nemzeti rocknak" nevezett stílus élharcosát favorizálta a minisztérium veletek szemben?
Egyértelmű, hogy ez utóbbi volt a szándék, amit alátámaszt a tegnap este 9-kor (!) kiadott sajtóközlemény is. Amikor néhány évvel ezelőtt biztossá vált, hogy a Kárpátia névvel nem lehet tovább működni, írtam egy kis „nekrológot" arról, hogy kik vagyunk, milyen eredményeink vannak és miért hagyjuk most abba – nem feledve a célokat. A díj odaítélésének indoklása szóról szóra az én írásom volt (cikk a Kárpártia Folkműhelyről).
A névazonosság miatt hagytátok abba?
Ez nem művészeti, ez tisztán jogi kérdés. Az üggyel kapcsolatban anno megkerestem az Artisjust (Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület – a szerk.), majd találkoztam a Kárpátia vezetőjével, Petrás Jánossal is, aki nagyon kedves volt, és megegyeztünk az irányelvekben, de a későbbiekben teljesen elzárkózott a megoldástól. Mi pedig kénytelenek voltunk megszüntetni a zenekart, mivel az egész helyzet kezdett egyre kellemetlenebbé válni. Maguk a koncertszervezők kérték, hogy jöjjünk fellépni – csak más néven.
Az EMMI szerint a kitüntetés nem volt tévedés (mint a vizionárius Szaniszló Ferenc esetében) csak az indoklás. Ezek szerint a „nemzeti rock" közelebb áll a szívükhöz, mint a magyar népzene? Szerinted hogy működik a rendszer?Tapasztalatom szerint leginkább a lovak közé dobott gyeplőhöz tudnám hasonlítani a rendszer működését. Nincsenek ok-okozati összefüggések. A döntéshozókat segítő csapatok egyre kevésbé körültekintőek, és gyakran rosszul mérlegelnek. Ez azért nagyon nagy baj, mert a kultúrában ezrek és ezrek dolgoznak névtelenül, „tolják a szekeret" mindenféle elismerés nélkül. Egy kitüntetésnek pont az a célja, hogy kiemelkedő szellemi teljesítményeket állítunk példaként az emberek elé, akik erőt, motivációt merítenek ebből, követendő életutat látnak ebben. Mintha ez a szempont eltűnt volna a díjazottak kiválasztásánál. Ha ez így megy tovább, és sorozatos botrányok, tévedések övezik a díjátadókat, akkor nagyon komoly morális kár keletkezik. Később nagyon nehéz lesz újra feltámasztani a motivációt. De sajnos ugyanez a helyzet az egészségügy vagy a tudomány területén is... Az ilyen esetek közönybe taszítják az embereket.
Remélem, hogy nyílt levelemre érdemi választ is kapunk azon túl, hogy „adminisztrációs" hiba történt. Szellemi teljesítmények tanulmányozása és mérlegelése nem az adminisztrátorok feladata, ezt mindenki tudja.Nyílt levél Balog Zoltán Úrnak, az Emberi Erőforrások Miniszterének Bolya Mátyástól, a Kárpátia Folkműhely alapítótagjától
Tisztelt Balog Zoltán Miniszter Úr!
Az egykori Kárpátia Folkműhely alapítótagjaként írom levelem. Vezető internetes hírportálok útján jutott el hozzám annak az indoklásnak a szövege, amely alapján 2013. március 14-én Ön adta át Petrás Jánosnak a Magyar Köztársasági Érdemkereszt arany fokozatát. Szándékomon kívül nevem belekerült a hírfolyamba, így kénytelen vagyok reagálni a leírtakra.
A szöveget olvasva a félreértés nyilvánvaló: a leírtaknak semmi köze Petráshoz, hiszen ezek a Kárpátia Folkműhely munkásságáról szólnak, szó szerinti átvétel a honlapomról (http://www.kobzart.hu/irasok/karpatia_zenekar.html). Amennyiben az indoklásban olvasható szellemi teljesítmény alapján ítélték meg a kitüntetést, akkor az az egykori Kárpátia Folkműhely tagjait illeti. Ha viszont a kitüntetett személye a helyes, akkor kérem, hogy hivatalos csatornái segítségével tájékoztassa a nyilvánosságot a tévedésről és nevezze meg Petrás azon érdemeit, amelyek alapján jogos a méltatás.
Egykori zenekarom tagjai a mai napig aktív részesei a hazai és nemzetközi zenei életnek. Zeneakadémiai vagy bölcsész diplomával rendelkeznek, koncerteznek, tanítanak, tananyagokat állítanak össze, munkájukkal a zenetudományi kutatásokat segítik. Számunkra a szakmai hitel megőrzését jelenti a fent részletezett félreértés tisztázása. Kérem a kialakult helyzet rendezését. Ha a részletek tisztázása ezt megkívánja, készségesen állok Ön és munkatársai rendelkezésére.
Bízva további józan kultúrpolitikai döntéseiben, köszönettel:
Bolya Mátyás
Előadóművész, zeneszerző
a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára
az MTA BTK Zenetudományi Intézet munkatársa
Budapest, 2013. június 6.