Állítólag bemutatásakor sokkolta a viktoriánus közönséget az a nemrégiben újra felfedezett festmény, amely minden szemérem nélkül ábrázolja az ókori római város, Pompeji bujaságát.
Sir Edward John Poynter (1836-1919) festményén egy igen lenge öltözetű fiatal hölgy lejt táncot a közönségének. A felháborodás – mai szemmel nézve a képet – kissé túlzásnak tűnik ugyan, de az tény, hogy a feljegyzések szerint a „túlfűtött erotikájú” műalkotás az 1895-ös bemutatón heves indulatokat váltott ki a viktoriánus közönségből.
A festményt utoljára azelőtt láthatta a széles publikum, hogy 1915-ben egy magángyűjtőhöz került volna. Közel száz évvel később a remekmű újra a nagy nyilvánosság elé kerül a brit Bonhams aukciósház árverésén, ahol mintegy 400 ezer fontért (azaz több mint 139 millió forintért) kínálják eladásra.
A festményt az ókori római költő, Quintus Horatius Flaccus görög nyelven írt verse ihlette. A költemény egy fiatal lányról szól, akit száműztek a Jón-szigetekről. Ő látható a kép fókuszpontjában, amint légies könnyedséggel táncol átlátszó ruhájában úrnőjének és a gyönyörű pompeji palota vendégeinek.
Forrás: The Telegraph