Idén is várja az érdeklődőket a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) a Dohány utcai zsinagógánál a Múzeumok Éjszakáján.
Fergeteges koncerteket tartanak, az irodalomkedvelők pirkadatig hallgathatnak felolvasásokat a szerzőktől kedvenc könyveikből, míg éjfélkor Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete arról beszél majd, hogy mitől sikeres a zsidóság modern állama. Az ínyencek belekóstolhatnak kulturális barangolásaik során nem csak a keleti hangulatba, de gasztronómiai élményben is lehet részük a pesti zsidónegyedben. Az éjszaka során izgalmas és színes programokon vehetnek majd részt a zsidó kultúra iránt fogékony érdeklődők.
Az „Izrael, a startra kész nemzet" címmel Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete éjféltől a Magyar Zsidó Múzeumban a legnevesebb izraeli feltalálók és újítók példáján keresztül mutatja majd be a modern zsidó állam gazdasági sikerének titkait, és beszél arról, hogy az alig 8 millió lakosú Izrael, amely gyakorlatilag nem rendelkezik természeti kincsekkel és területének felét sivatag borítja, mégis a legtöbb induló technológiai vállalkozás – úgynevezett start-up cég – otthona. A program Izrael Állam budapesti nagykövetségével közösen valósul meg.
A Magyar Zsidó Múzeumban egész éjjel irodalmi programokkal, tárlatvezetésekkel, kézműves foglalkozásokkal, játékos kvízekkel, zenei és gasztronómiai programokkal, kóser sütemények kóstolóival és ajándékokkal várják az éjszakázókat és mindenki megkérdezheti Verő Tamás rabbit a zsidó esküvő tudnivalóiról, valamint a zsidó vallási ünnepekről, szokásokról, és egyebek mellett fény derülhet arra is, hogy mi a ketuba és a hüpe, illetve miért törnek poharat ezeken a szertartásokon? A kézműves foglalkozásokon a gyermekek játékos feladatok segítségével a zsidó vallás hagyományaival ismerkedhetnek meg.
A spanyol és közel-keleti zsidó zenei világ hangulatát három nagyszerű előadó segítségével idézik fel, 23:00 és 23:30 óra között Budai Miklós (gitár, ének) és Gyulai Csaba (ütős hangszerek) duója, majd 23:30 és éjfél között Szentkirályi György (gitár, ének és udd) muzsikájának segítségével merülhetnek el a hallgatók a kelet csodálatos világba. Itt a zenei fellépéseket a keleti zsidó kulturális hagyományokról szóló előadások egészítik ki. Ugyancsak a Magyar Zsidó Múzeumban az emblematikus tudósról szóló Scheiber Sándor kora és köre címmel fotókiállítást láthatnak az ide látogatók, két alkalommal pedig (22:15 és 23:15 órakor) az alkotó Villányi András és Lichtmann Tamás tárlatvezetésével vehetnek részt az érdeklődők az egyenként 30-45 perces vezetéseken. Szintén tárlatvezetéssel lehet megtekinteni a múzeum állandó kiállítását 22:15, 23:15, 00:15 és 01:15 órától.
A zsidó konyha finomságai iránt érdeklődők Fűszeres Eszter gasztrobloggertől megtudhatják, milyen édességeket lehet készíteni a macesszel és a maceszből, és mindenki megpróbálhat maceszgombócot és macesz tortát készíteni otthon is, a Múzeumok Éjszakáján kapott receptek segítségével. Természetesen lesz kóstoló is, amelyet Fűszeres Eszter és a Dohány utca 2. alatt található kóser Laky Konyha biztosít. A múzeum részletes programja és időbeosztása letölthető PDF-formátumban, és ide kattintva tekinthető meg.
A rendezvényekből kiveszi részét az Európai Unió támogatásával felújított műemlék épületben, a Wesselényi utca 7. alatt lévő Magyar Zsidó Levéltár, ahol Közép–Európa első levéltári látványraktárában a magyarországi zsidó közösségek, családok kezén fennmaradt iratokat őrzik. Az épület második emeletén az Itt lakott Rosenthal című kiállítás a pesti zsidónegyedet, illetve az elmúlt kétszáz évben ezen a területen élők történetét mutatja be. A tárlatot adatokban gazdag interaktív térképek, fényképek és dokumentumok százai színesítik, amelyek segítségével megismerkedhetnek a látogatók az ismertnek hitt, ám mindig sok új érdekes részletet rejtő városrész múltjával, jelenével. A kiállításhoz kapcsolódva az éjszaka folyamán különleges sorsokat bemutató dokumentumfilmeket vetítenek a negyed egykori életéről, mindennapjairól. Az előtérben a Közös örökségünk: zsinagógák című, információkban gazdag vándorkiállítás tekintető meg.
A Múzeumok Éjszakáján belül idén különlegességként megrendezik a Könyvek Éjszakáját is azzal a szlogennel, hogy „Ezen az éjszakán ne aludjunk, hanem olvassunk!" Az irodalmi virrasztáson az olvasók beszélgethetnek írókkal, dedikáltathatják velük könyveiket és a helyszínen - a Magyar Zsidó Levéltár kiadványai mellett - meg is vásárolhatják azokat, de a legérdekesebbnek nyilvánvalóan az ígérkezik, hogy az írók felolvasnak saját könyveikből. Ezen az érdekes vállalkozáson részt vesz Benedek István Gábor, Deutsch Gábor, Hernádi Miklós, Polgár Ernő, Szántó T. Gábor, Szepes Erika, Ben Turán és a Zsidók Kárpátalján – történelem és örökség című kiadvány szerkesztői. Ezt a programot még hangulatosabbá teszi Kardos Dániel gitár- és Vázsonyi János szaxofonjátéka. Ezt a programot Polgár Ernő állította össze és szerkesztette.
A tavalyi évhez hasonlóan rendhagyó éjszakai sétákat is tartanak a zsidónegyedben előreláthatóan 22:00 órától félórás időközönként 22:30, 23:00 és 23:30 órától a Zachor Alapítvány diák-önkénteseinek vezetésével. Egy-egy sétán legfeljebb 20-an tudnak részt venni, ezért a sétára előre kell regisztrálni az info@emlekezem.hu email címen. A hangulatos séták a Wesselényi utca 7. szám alatti Goldmark terem elől indulnak. A Dohány utcai zsinagóga orgonakoncertekkel és az AVIV Travel idegenvezetőinek közreműködésével zsinagóga-sétákkal várja az érdeklődőket az éjszaka folyamán, míg a zsinagóga előtti Herzl téren 22:30 órától a Tzomet, majd a Jazzrael zenekarok koncertjeit élvezhetik a zenekedvelők.
A Tzomet zenekar 2003-ban alakult Szentkirályi György vezetésével. Zenéjük a „mizrahi" (közel-keleti, jemeni) a „szefárd" (spanyol zsidó), valamint délszláv zenei örökséget és az azt képező dalokat dolgozza fel. Modern groove-okkal (visszatérő ritmusok) és effektekkel ötvözik az egzotikus dallamokat, ugyanakkor autentikus közel- keleti hangszereken szólaltatják meg azokat, improvizatív elemekkel színesítve. Műsorukon hagyományos mizrahi és szfárd nigunok, kortárs izraeli slágerek valamint saját szerzemények egyaránt szerepelnek. A zenekar tagjai: Farkas Izsák – elektromos hegedű; Hejüsz Betty – dob, darbukka; Koltay Bálint – cajon, darbukka; Lakatos Nándor – cimbalom; Susánszky Judit – ének; Szentkirályi György – udd, buzuki, gitár, ének; Szula Miklós – basszusgitár.
Őket követi 23:40 óra körül a Jazzrael együttes, Magyarország egyedülálló világzenei formációja, amely 2006-ban alakult Jáger Bandi vezetésével. Zenéjükkel közismert izraeli, szefárd és közel-keleti dalokat dolgoznak fel, illetve különleges módon interpretálják a tradicionális zsidó zenei folklórt, beleszőve a jazz elemeit, utóbbit nem véletlenül, hiszen a zenekart országosan elismert jazz zenészek alkotják. A dalokat az éjszaka folyamán instrumentális és énekes formában lehet majd hallani annak jegyében, hogy az együttes a híd szerepét kívánja betölteni Kelet és Nyugat között, s ezzel igyekszik egyesíteni a népek zenéjét és kultúráját. A zenekar tagjai: Bíró Nóra – ének; Jáger Bandi – zongora; Hárs Viktor – basszusgitár; Bordás József – dob; Csejtei Ákos – szaxofon.
A Múzeumok Éjszakájának az is különlegességet ad, hogy egy karszalag megvásárlásával a rendezvénysorozatban résztvevő összes múzeum meglátogatható. A karszalagokat mindenki elővételben és a helyszínen megveheti a Dohány utcai zsinagóga előtt Herzl téren a Jewinform pavilonban.
További részletekért katt!