A Hubble Űrteleszkóp csodás új felvételén egy 326 millió fényévre található kozmikus "pingvin" ragyog.
Míg az Északi Vízi Kígyó konstellációban található égi madár nyugodtnak tűnik, a fotó valójában két egymásnak ütköző galaxist, az Arp 142-t mutatja. Amikor két galaxis túl közel kerül egymáshoz, kapcsolatba lépnek, mely látványos változásokat idéz elő mindkét objektumban. Bizonyos esetekben összeolvadhatnak, máskor viszont széttépik egymást. A kép középpontja alatt látható kék, kicsavarodott képződmény az NGC 2936, az Arp 142-t alkotó egyik galaxis. A „pingvin" vagy „disznódelfin" becenéven is emlegetett NGC 2936 valamikor spirálgalaxis volt, mígnem kozmikus társának gravitációja széttépte.
Spirálstruktúrájának maradványai még most is láthatóak. A korábbi galaktikus dudor jelenleg a pingvin „szemét" alkotja, mely körül még most is kivehető a valamikor meglévő szélkerékszerű karok helyzete. Eme karok adják a kozmikus madár „testét" a képen elnyúló kék és vörös sávokként, melyek lenyúlnak közeli társa, a fényes fehér oválisként látható NGC 2937 elliptikus galaxis felé. A páros rendkívül hasonlít egy tojását vigyázó pingvinre.
A galaxisok közötti gravitációs interakció hatásai pusztítóak lehetnek. Az Arp 142 párosa elég közel helyezkedik el egymáshoz ahhoz, hogy kapcsolatuk erőteljes legyen, anyagot cseréljenek és rombolják egymást. A fotó felső részén két fényes csillag látszik, mindkettő az Arp 142 előterében helyezkedik el. Ezek egyikét csillámló kék anyag ösvénye veszi körbe, mely valójában egy másik galaxis, amelyről a kutatók úgy hiszik, túl messze található ahhoz, hogy szerepet játsszon az interakcióban. Ugyanez igaz az NGC 2936-ot övező galaxisokra. A háttérben ugyanis számos egyéb galaxis kéken és vörösen elnyúló alakja vehető ki, melyek hatalmas távolságokra találhatóak tőlünk, és csak a Hubble éles szemével tárulnak elénk.
A galaxispárost az amerikai Halton Arp csillagász után nevezték el, aki 1966-ban publikálta a különleges galaxisok atlaszát. Arp azzal a céllal hozta létre a katalógust, hogy kiderítse, a galaxisok hogyan fejlődnek és változtatnak alakot az idők folyamán. Célpontjait furcsa megjelenésük alapján választotta ki, ám a csillagászok később felismerték, hogy a katalógusban szereplő számos objektum valójában egymással kapcsolatban álló, összeolvadó galaxis. A fotót a Hubble 3-as számú nagy látószögű kamerájának adatai alapján, látható és infravörös fényű felvétlek kombinációjával hozták létre.
Forrás: Hirado.hu