A hazai poptörténet legendás alakja, a Repülj kismadár, az Édes kisfiam, a Hamu és gyémánt énekesnője 1948. június 22-én született és tíz évvel ezelőtt hunyt el.
Cserháti Zsuzsa gyerekkorában tíz évig tanult klasszikus balettet, majd 1965-ben kezdett el énekelni. 1967–1968 között a Rangers, majd a Thomastic együttessel turnézott.
Az 1972-es Táncdalfesztivál tette országosan ismertté, melyen a Nem volt ő festő és a Repülj, kismadár című dalokkal indult. Legnagyobb slágere az Édes kisfiam című dal, amelynek a magyar szövegét eredetileg Kovács Katinak írta Bradányi Iván, de az énekesnő lemondott róla Zsuzsa részére, mivel neki akkor nagyobb szüksége volt rá. 1978-ban megnyerte a Tessék választani! versenyt az Én leszek című dallal. Még ebben az évben önálló zenekart alapított Európa néven.
1979-ben harmadik helyezést ért el a sopoti fesztiválon a Különös szilveszter dallal. Számos kislemez mellett két önálló nagylemeze jelent meg, 1978-ban és 1981-ben.
Az 1981-es Tánc- és popdalfesztiválon A boldogság és én című Bágya András–Szenes Iván-szerzeménnyel indult, de semmilyen díjat nem kapott, ám a dal évtizedekkel később óriási sláger lett. Akkoriban Erdős Péter felajánlotta neki, hogy legyen vokalista a Neoton Famíliában Csepregi Évamögött. Ezt Cserháti visszautasította, így Magyarországon később nem kapott méltó munkákat. Hamarosan hirtelen kivonult a magyar könnyűzenei piacról, ekkor az őt körülvevő szakmai féltékenységből eredő ellehetetlenítésre hivatkozott.
Azonban továbbra is énekelt: külföldön és belföldön egyaránt fellépett, a budapesti Moulin Rouge vezető énekese volt. A '80-as években még készültek ugyan rádiófelvételei, de a Száguldás, Porsche, szerelem című kislemezen kívül nem jelent meg saját lemeze. Több filmnek a zenéjét énekelte, és némelyikben látható is volt. A Deák Big Band által készített angol nyelvű válogatásokon szerepelt, mint közreműködő. 1984-ben Hofi Gézával közreműködött a Hegedűs a háztetőn albumon.
1985-ben első díjat nyer a Slágerbarátság dalversenyen a Hattyúk című dallal. 1986-ban Szakcsi Lakatos Bélával készített számos rádiófelvételt, de ezeket csak halála után adták ki. 1986-ban Gálvölgyi János nagylemezén énekel duettekben.
A '90-es években már csak elvétve szerepelt a televízióban. 1992-ben Debrecenben adtak ki két kazettát, melyek közül az Édes kisfiam címűn régi slágereit énekli egy szintetizátor kíséretében, a Rácsaim ledőltek már címűn pedig Kerekes Aladár és Jantyik Csaba új dalait adja elő. 1993-ban Tina Turner I Don't Wanna Fight No More dalát énekli a Supra Hits Sensation című, világslágereket feldolgozó lemezen. Tizennégy éven át énekelt éjszakánként, magánéleti és szakmai válságai következtében jelentős túlsúlyt szedett fel, majd – átmenetileg – teljesen eltűnt a színpadról.
1996-ban fedezték fel újra, Hamu és gyémánt című albumával óriási sikert aratott: boldogan vállalt újra fellépéseket. 1996 szeptemberétől kezdődő egy esztendőben összesen 4 önálló albuma jelent meg (2 stúdióalbum, 1 válogatás és egy maxi), ami minden korábbi sikeres időszakának zenei termékenységét felülmúlta. 1996–98-ban a Rózsa Records, majd 1999-től a Sony lemezkiadó vette szárnyai alá. 1999-ben orvosai segítségével lefogyott. 2002-ben újra Gálvölgyi Jánossal énekel duettet, mely a színész önálló CD-jén jelent meg.
Halála előtt ismét depresszióssá vált, orvosai szerint azonban természetes halállal halt meg 2003-ban: egy ér megrepedése miatt percek alatt elvérzett. A budapesti Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Forrás: Wikipedia