Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
A magyarok Szégyene Finnországban

A magyarok Szégyene Finnországban

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2013. 06. 29.
Exkluzív koncertre készül a magyar supergroup
2023-01-25 19:54:37

Február 1-én a Chemin Neuf lép fel a BMC Opus Jazz Clubjában. Nem mindennapi koncertélményt ígér a

Ambient a troposzféra határáról
2023-01-25 11:00:56

Új albummal és klippel jelentkezik a kísérletező kedvű billentyűs, Grócz Bence. A Konkoi szólóprojekt

Az év írója szerint Budapest valamit nagyon tud
2023-01-23 19:53:19

Szilágyi Zsófia Emma elsőkönyves szerző kapta a 2022-es Arany Medál díjat az Év Írója kategóriában. Vele

Mit gondolt Scruton a zenéről?
2023-01-19 16:06:27

Roger Scruton (1944-2022) angol filozófus számos esztétikai értekezést írt,  A zenéről  c. könyve az MMA

további bejegyzések a szerzőtől »

Meghívták a 45. Tamperei Színházi Fesztiválra a Proton Színház Szégyen című darabját, amelyet Mundruczó Kornél állított színpadra.

Mundruczó Kornél (Fotó: nemzetiszinhaz.hu)
Mundruczó Kornél film- és színházrendező elmondta, örül, hogy meghívták a darabot, nem járt még a fesztiválon, és Finnországban sem. John Maxwell Coetzee dél-afrikai író regényét, a Szégyent hat évvel ezelőtt olvasta és "régi mániám volt, hogy színpadra állítsam" - jegyezte meg.

Végül nemzetközi koprodukcióban készült el a darab, amelyet a Wiener Festwochen drámai programjainak igazgatója, Stefanie Carp ajánlott a tamperei fesztiválnak. Előtte a társulat sikert aratott és díjazták is a Szégyent Rómában, Berlinben, Avignonban, Brüsszelben és Bécsben, és legutóbb Magyarországon, Pécsett a POSZT-on is.

Mundruczó Kornél és a Proton társulata a Szégyennel debütál Miskolc testvértelepülésén, Tamperében, amely Finnország második legnagyobb városa, Helsinkitől 170 kilométerre északra fekszik, két egyeteme van 10 ezer hallgatóval.

Augusztus 8-án, csütörtökön este lesz a bemutató és 9-én, pénteken koradélután egy újabb előadás a fesztiválközpont épületében. Coetzee drámájában 9-en játszanak, Zsótér Sándor a főszereplő, és a műszakiakkal együtt 15-en utaznak a fesztiválra. A finnek a magyarokkal együtt hat színtársulatot hívtak meg a Dél-afrikai Köztársaságból, Olaszországból, Svédországból, Lettországból és Nagy-Britanniából. A rendező úgy véli, a darabválasztással a finnek igazolták a rokonságot a magyarokkal, mert ők is értékelik az abszurdot, a groteszket és a költőiséget.

Fotó: trafo.hu
A Szégyen főhőse egy professzor, aki romantikus irodalmat tanít Cape Townban, Dél-Afrikában, az apartheid utáni korszakban. A szöveg nagyon pontosan mutat rá az európaiaknak azokra a közös félelmeire, amelyek egy nyilvánvalóan nagy átrendeződés előtt álló kontinensen mindenkit foglalkoztatnak.

David, a főhős figurájában egy fehér afrikait ismerhet meg a néző, a mindig is kiváltságokat és előjogokat élvező sznob értelmiségi, aki egy új társadalmi berendezkedésben elveszíti a hatalmát és minden viszonyítási pontját. "A színmű mondanivalója helytől, időtől független, ezért érvényesnek találom bárhol a világon, nemkülönben Európában" - fejtette ki a rendező.

A Tamperei Színházi Fesztiválon nyolc évvel ezelőtt részt vett a Katona József Színház Ledarálnakeltüntem című, Bodó Viktor rendezte előadással, 2001-ben pedig a Krétakör Színház Liliomját láthatta a finn közönség.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház Finnország Fesztivál Mundruczó Kornél Magyarok

Ajánlott bejegyzések:

  • Frankenstein melegen vár Frankenstein melegen vár
  • Itt a legjobb nyárbúcsúztató gyerekfesztivál! Itt a legjobb nyárbúcsúztató gyerekfesztivál!
  • Itthon fesztiválozik a Proton Színház Itthon fesztiválozik a Proton Színház
  • Mi történik a Rákóczi téren? Mi történik a Rákóczi téren?
  • Búcsúzik a világsiker Búcsúzik a világsiker

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr677920334

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard