Kilencvenegy éves korában felmentését kérte Irina Antonova, a moszkvai Puskin Szépművészeti Múzeum vezetője, aki több, mint fél évszázadon át irányította a világhírű intézményt.
A hírt Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszter jelentette be hétfőn, és egyúttal azt is közölte, hogy Antonova a világhírű és az utóbbi években virágzó múzeum elnökeként fog a továbbiakban tevékenykedni. Az intézmény munkatársai nem sokkal a sajtótájékoztatóra összehívott újságírók előtt értesültek a változásról. A döntés annak ellenére meglepte a szakmát és az orosz kulturális életet, hogy Antonova maga kérte felmentését és azt nyilatkozta a Rosszija 24 állami hírtelevíziónak, hogy rég keresték azt a szakembert, aki fel tudja váltani az igazgatói poszton. Utódját, Marina Losakot is maga Antonova ajánlotta a tavaly 100 éves fennállását ünneplő Puskin Szépművészeti Múzeum élére. Losak mostanáig a Sztolica nevű moszkvai múzeumi és kiállítási egyesülés vezetője volt. Ehhez a szerveződéshez tartozik például a Kreml szomszédságában lévő Manyezs kiállítási csarnok is.
A 91 éves Irina Antonova a moszkvai Lomonoszov egyetemen diplomázott 1945-ben és már abban az évben a Puskinról elnevezett intézménybe került aspirantúrára. 1961-ben lett az akkori Szovjetunióban is fontos szerepet betöltő Szépművészeti Múzeum vezetője, amelynek gyűjteménye a hőskorszakban világhírű klasszikus alkotások másolataiból állt, majd Vlagyimir Golenyiscsev régész, egyiptológus ásatásai során előkerült, immár eredeti leletek gazdagították a múzeumot. Az intézmény birtokába később jutottak a szovjet hatalom által magángyűjteményekből elkobzott festmények, második világháborús szerzemények, közöttük a drezdai képtár kincsei is, amelyeket később visszaadták.
1948-ban az Ermitázs és a Puskin múzeum között osztották fel a Sztálin által bezárt új nyugati művészeti múzeum gyűjteményét. Pierre-Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Éduard Manet, Paul Cézanne, Henri Matisse, Pablo Picasso alkotásai a mai gyűjtemény büszkeségei alapozták meg a képzőművészeti múzeumot. Antonova azt akarta elérni hogy a Szentpétervárra kerül alkotások visszakerüljenek Moszkvába, és ehhez Vlagyimir Putyin elnök támogatását kérte. Az ügyben nyílt vita folyt Antonova és Mihail Pjotrovszkij, az Ermitázs igazgatója között. A sajtóban elterjedt, hogy Antonovának ezért kellett mennie. Ezt azonban Marat Gelman neves orosz galériatulajdonos is cáfolta a Kommerszant FM rádióban. A nyugati művészeti múzeum újjáélesztési akciójának keretében az Ermitázsnak nagyjából 300 festményt kellene visszaadnia Moszkvának, köztük Henri Matisse A tánc (La Danse) című alkotását is. A szentpétervári múzeum igazgatója, Mihail Pjotrovszkij, aki ellenzi az alkotások fizikai újraegyesítésének tervét, azt javasolta, hogy inkább virtuális gyűjteményben egyesítsék a festményeket.
A moszkvai Puskin Szépművészeti Múzeum ma 670 ezer művészeti alkotást őriz, de minden évben többször is helyet ad a világ nagy képtárai gyűjteményeinek. 2011-ben Salvador Dali, Michelangelo Merisi da Caravaggio, Christian Dior, valamint William Blake műveit is láthatta moszkvai közönség, 2010-ben pedig nagyszabású Picasso-kiállítás emelte a múzeum fényét. Június 26-án olasz múzeumok, képtárak gyűjteményéből Tiziano, a velencei érett reneszánsz egyik legnagyobb festőjének alkotásaiból nyílt kiállítás a moszkvai Puskin Szépművészeti Múzeumban.
Forrás: MTI