Benczúr Gyula Mátyás és Beatrix esküvője című festménye mindezidáig beazonosítatlanul lappangott a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.
Benczúr Gyulát Hauszmann Alajos kérte fel az akkor épülő Budavári Palota úgynevezett Hunyadi-termének díszítésére. A festő eredetileg nyolc alkotást tervezett, ezekről vázlatokat festett, végül csak két nagyméretű képet készített el, ezek ma is a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében találhatók. A vázlatok közül három szintén a galériában van, egy festmény pedig a második világháború során eltűnt a Fővárosi Képtárból – közölte Nátyi Róbert művészettörténész.A vázlatokat lappangóként tartották nyilván s úgy vélték, magángyűjtők tulajdonát képezheti. Nátyi Róbert elmondta, hogy a Mátyás és Beatrix esküvője című kép korábban magángyűjteményben volt, az alkotás 1997-ben a Lucs Ferenc szegedi műgyűjtő gyűjteményéből került a Móra Ferenc Múzeumba, arról, hogy korábban hol volt a festmény, nincs adat.
A festmény feltehetően Mátyás és Beatrix esküvőjét vagy eljegyzését ábrázolja, de egyes feltételezések szerint a királynő fogadásának jelenetét örökíti meg – közölte a művészettörténész.
Benczúr Gyula (1844-1920) a 19. századi magyar akadémikus történeti festészet kiemelkedő alakja.