Szerencsésnek vallja magát, mert sok kollégájával ellentétben neki megadatott, hogy még 70 évesen is folyamatosan fejlődjön és keresse az újat.
A Kossuth és Liszt-díjas, Érdemes Művész Szakcsi Lakatos Béla július 8-án ünnepli hetvenedik születésnapját. Kilenc évesen kezdett el zongorázni. A Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatóriumban klasszikus zenét tanult, de érdeklődése hamar a jazz felé fordult. Nem sokkal később már a kor egyik legismertebb jazz gitárosa, Kovács Andor mellett zenélt, majd bemutatkozott a saját zenekaraival, és hamarosan az LDL nevű triójával a Magyar Rádió versenyén megosztott első díjat kapott. Később, 1970-ben a Montreux-i Jazz Fesztiválon Pege Aladár kvartettjében második díjat nyert, és ezzel megindult a nemzetközi karrierje.
A George Jinda és Chieli Minucci alkotta Special EFX szólistájaként Szakcsi tizenegy lemezen szerepelt szerzőként és előadóként, a nyolcvanas évek közepén ennek köszönhetően köthetett szerződést az amerikai GRP kiadóval. Chick Corea többször is méltatta Szakcsi szerzői és előadói kvalitásait, aki napjainkig a műfaj olyan nagyságaival játszott együtt, mint Terri Lyne Carrington, David Sanchez, Mike Richmond, Frank Zappa vagy John Patitucci.
A hazai jazzvilágban Szakcsinak meghatározó szerepe volt a fúziós jazz térnyerésében. A hetvenes évek kezdetétől tizenkét éven át tanított a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában, ahol Keith Jarrett, Chick Corea és Herbie Hancock példáját követve nagy hasngsúlyt fektetett a klasszikus zene és a jazz ötvözésére.Művészetében fontos szerepet tölt be a cigány folklór. Piros karaván címmel 1975-ben mutatták be első cigány musicaljét, melyet az Egyszer egy cigánylány, majd a Cigánykerék követett, 2004-ben pedig megjelent Na dara! (Ne félj!) című albuma, amely a cigány jazz műfajteremtő darabjának tekinthető.
Koncertjeire manapság a jazz és a kortárs improvizáció ötvözése jellemző. Egyedülálló fúziós, progresszív zenéjében a jazz mellett megjelennek a klasszikus, a kortárs, és a népzene hangjai is. Az eddig elkülönülő zenei műfajokból közös nyelvet teremteni - alighanem ebben rejlik Szakcsi Lakatos Béla elhivatottsága.