A „zengő rezek" július 27-én lesznek a Muharay udvar szereplői Kapolcson a Művészetek Völgyében és közös zenélésre hívnak minden fúvós hangszeren játszó vendéget.
A baranyai bányavidék és a Baranyában letelepült svábok sajátos hangszeres népzenei hagyományának ötvözete, az a mai is élő fúvószenekari forma, mely különböző zenei műfajú felállásban működik. A zenészeket a környék fúvós oktatásra specializálódott zeneiskolái képzik, s az itt végzett hallgatók a további képzés folyamán szakosodnak klasszikus zenei vagy jazz területén vagy válnak kiszolgálóivá a mai zenei igényeknek. Kísérnek táncegyütteseket, muzsikálnak bálokban, lakodalmakban.Pécsvárad településen hosszú éve hagyomány az is, hogy a különböző zenei végzettségű, de ezekből az alapiskolákból kinövő tanulók találkoznak és együtt „fújnak".
Most a Művészetek Völgye keretében Kapolcson minden érdeklődnek lehetősége van a közös zenélésre. Július 27-én a Muharay udvar népművészeti programsorozata ad otthont a fellépésnek. Fél 8-kor Mohácsi István vezetésével lép fel a 100 tagú rezesbanda.
A közös zenéléshez a kották letölthetők a Muharay Udvar honlapjáról. Addig is kedvcsinálóként hallgassátok meg a zengővárkonyi Hagyományőrző Művelődési Egyesület zenekarának hanganyagát! A zenekar és a táncegyüttes fellépése a július 26-án tartott megnyitón 18 órától látható.
A Muharay udvar népművészeti programsorozatának a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a házigazdája. Az elmúlt években a szövetség kapolcsi programjának szlogenje, „Ismerd, műveld, élvezd”, azaz fedezd fel a népművészetet és dalolj, táncolj saját örömödre. Ezzel a folklór közösségi, interaktív elemét hangsúlyozták, mely megismerve és megtanulva újra életünk részévé válhat.
A népművészeti szövetség idei programjában újabb felfedezőútra hívja a Művészetek Völgye látogatóit. A falut a „mi falunkat” szeretnék bemutatni. „A mai falu (a hátrányos helyzetű, esélytelen, elmaradott, munkanélküli többnyire negatív jelzőkkel ábrázolt világát), mely kulturális és társadalmi hatásában meghatározója nemcsak országunk gazdaságának, hanem mai állapotában is képes az egészséges rehabilitációra, a közösségi megújulásra. Képes arra is, hogy megfelelő támogatással, hagyományai eleméből, népművészetéből, új kulturális trendeket alakítson ki" - írják a program célkitűzéseiben.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség tagjai falusi hagyományőrző együttesek, melyek egy-egy település folklórhagyományait kutatják, tanítják és színpadi feldolgozásokban mutatják be. Ebben az évben azonban bemutatkozásukhoz segítségül hívják mindazokat, akik a szülőfaluból indulva, gyökereiket tudatosan vállalva és képviselve, váltak országunk meghatározó szellemiségű személyiségeivé; lettek művészek, írók, zenészek, filmesek, közéleti személyiségek.
A „Völgy” 10 napján különböző példákat mutatnak be. Olyan faluk, települések, tájegységek példáját, melyek az „élet” folyamán (történelmük, sorsuk, közösségeik, hagyományaik, vallásuk és ki tudja még milyen genetikai tényezőknek köszönhetően) összetartó, megtartó erőt képviselnek. Mint, ahogy minden település különbözik, minden programban más témát emelnek ki táncosaik, zenészeik segítségével.