Az Osztrák Nemzeti Könyvtárnak ajándékozta hatvanezer darabból álló hagyatékát Erich Lessing híres osztrák fotográfus, aki olyan történelmi pillanatokat örökített meg pályája során, mint az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc eseményei.
Az ajándékozással az egyik legjelentősebb osztrák fotográfiai magángyűjteménnyel gazdagodik a nemzeti könyvtár állománya - írták a könyvtár csütörtöki közleményében.
A könyvtárnak adományozott felvételek között található mintegy húszezer fekete-fehér negatív az 1950-es és 1970-es évek közötti időszakból, köztük 1956-ban Budapesten készített fotók, az Ausztria önálló államiságát visszaadó 1955-ös államszerződés aláírásának aktusa, s a második világháború utáni újjáépítés időszakának hétköznapjait megörökítő felvételek. A könyvtárhoz kerültek Lessing történelmi személyiségekről - Charles de Gaulle-ról, Nyikita Hruscsovról, Konrad Adenauerről, Willy Brandtról és Dwight D. Eisenhowerről - készült portréi is.
A gyűjtemény másik részét az a mintegy negyvenezer nagyméretű színes dia alkotja, amelyeken az európai kulturális örökség jelentős műtárgyait, műemlékeit örökítette meg Erich Lessing."Örülök, hogy az ajándékozás révén biztosítva van fotográfiai hagyatékom szakszerű megőrzése és archiválása, s így mindig hozzáférhető lesz az érdeklődő közönség számára" - idézték a közleményben a fotóst.
Erich Lessing, aki július 13-án tölti be 90. életévét, a leghíresebb osztrák fotósok közé tartozik. Az 1940-es évek végén, az Associated Press hírügynökségnél kezdte pályáját fotóriporterként. 1951-ben a Magnum fotóügynökség tagja lett. Képeit olyan neves képes magazinok közölték, mint a Life, a Paris Match és az Epoca. 2012-ben saját galériát nyitott Bécsben.Forrás: MTI