Július 21-én kezdődik az I. Nagykárolyi Nemzetközi Alkotótábor, s egy hétig tart. A tizenkét művészen keresztül hat ország művésztársadalma képviselteti magát az alkalmon, így Románia, Németország, Magyarország, Lengyelország, Szerbia és Szlovákia.
A művészek egyébként jórészt festőművészek, egy fotóművész és két grafikus lesz közöttük (Illetőleg Stefan Gnandt, aki - amint mondani szokta - lavírozok a festészet és a grafika között. Egyébként ennek okán szokta önmagát mint alkotóművészt meghatározni, s nem mint festőt vagy grafikust...). Az alkotótábor részvevői: Cristina Gloria Oprisa - festőművész - Románia; Sztrharszky Kálmán - fotóművész - Románia; Drahoslava - festőművész - Szlovákia; Miroslav Capovcak - festőművész - Szlovákia; Maja Erdeljanin - festőművész - Szerbia; Malgorzata Twardzik-Wilk - festőművész - Lengyelország; Dominika Paczkowska - festőművész - Lengyelország; Zdzislaw Twardowski - festőművész - Lengyelország; Brugós Zenóbia - grafikus - Magyarország; Filep Anita - festőművész - Magyarország; Madarassy György - festőművész - Magyarország; Stefan Gnandt - festőművész - Németország. A tábor művészeti vezetője: Stefan Gnandt. A táborozás otthonaként a nagykárolyi Szőlősben található Motel nevű vendéglátó-helyiség szolgál majd. Aránylag a legjobb hely, hiszen a közelben van, könnyen megközelíthető a kastély, és ott vannak a szőlőskertek. Továbbá ott is lehet majd alkotni - fejtette ki a főszervező.Az alkotótábor végén két díjat is kiosztanak: az elsőt, Nagykároly város díját az önkormányzat illetékes bizottsága ítéli oda. A másik elismerés pedig az első nagykárolyi nemzetközi alkotótábor, a 2013-as nívódíja lesz, erről a részvevő művészek döntenek. A határozatukba még a tábor művészeti vezetőjének, kurátorának sincs joga beleszólni. A döntés egyébként titkos szavazással születik meg, méghozzá két síkon: az egyik a munkák művészeti nívója, a másik fontos aspektus pedig a táborban folytatott tevékenysége a művésznek, a kollegiális magatartása a táborozás során. Ezek egyenértékű szempontok.
A táborozás célja: Nagykároly és környéke tájegységének művészeti termékekben való tükröződése. Ez persze igen tág meghatározás - ezért mindahány művész „adhatja" önmagát, saját művészi koncepcióját. Ugyanakkor a tábor vezetője egynéhány művész kíváncsiságát igyekszik majd a kastély felé terelni.
A táborozást, az ezzel járó költségeket a város biztosítja, mintegy ellentételezésként pedig a művészek két-két, a táborozás ideje alatt készített alkotást hagynak hátra a városnak. Különféle keretprogramokat is szerveznek: a környék nevezetességeihez kirándulnak el, népizeneegyüttest hívnak el egy este, valamint Beiland Arnold és Putovits Ábel és több más fiatal zenész társaságában is készül egy kis meglepetéssel... A főszervezőnek célkitűzése, hogy emlékezetes legyen ez a táborozás, hogy a művészek élményekkel gazdagodva, jó alkotómunka után távozzanak Nagykárolyból. A táborozás egyébként nyitott lesz, szívesen látják az érdeklődőket - persze amennyiben a jó ízlés határán belül nézik az alkotás folyamatát.
Az alkotótábor során születő műveket egy kiállítás mutatja majd be, melynek megnyitója július 28-án 12.30-kor lesz a kastély kiállítótermében.
Forrás: Borsod Online