Nem ér hárommillió dollárt az a dokumentum, amelyet Oskar Schindler egyik listájaként árverésre bocsátottak a hét végén az eBay internetes aukciós portálon - véli egy lengyel múzeumigazgató.
Az aukciós portálon július 28-ig 14 oldalra lehet licitálni, amelyeken a keltezés 1945. április 18., és 801 férfi zsidó nevét tartalmazza, akiket Oskar Schindler a második világháború idején megmentett. A portálon úgy van feltüntetve, hogy egyike az eredeti négy listának. Kikiáltási ára hárommillió dollár.
Michal Niezabitowski kedden közölte, hogy a dokumentum ugyan történelmi jelentőségű, de nem ér hárommillió dollárt. "A probléma az, hogy eredeti lista nem létezik. Valaki megpróbál eladni egy legendát" - fogalmazott a múzeumigazgató, aki szerint az eladásra felkínált lista egyike hét másolatnak, amelyet 1945-ben Schindler zománcgyárának evakuálásakor készítettek. (A gyár ma második világháborús történeti múzeum a lengyel városban.)
Ezek közül ma négy létezéséről tudni, kettő a jeruzsálemi Jad Vasem Intézetben, és egy a washingtoni Holokauszt Múzeumban van - tette hozzá az igazgató.
A hétvégén árverésre bocsátott lista Gary Zimetnek, a régi dokumentumokra specializálódott Moments in Time internetes honlap kurátorának a birtokában van, ő három éve vásárolta meg Schindler zsidó könyvelőjének, Itzhak Sternnek az örököseitől. Zimet az ABC News amerikai hírtelevíziónak azt mondta, hogy négy, Schindler által összeállított lista van, amelyből ez az egyetlen, amely magánkézben van.
Oskar Schindler listáin olyan zsidó nők és férfiak nevei szerepeltek, akik a háborúban fontos szerepet játszó krakkói zománcgyára számára "elengedhetetlenül szükséges szakmunkások" voltak. A listákat többször átírták és frissítették. Megbízható információk nincsenek arról, hogy pontosan hány lista létezett, és azokból mennyi maradt fenn. Az 1974-ben elhunyt Oskar Schindlert Izrael a zsidók megmentéséért a Világ igaza címmel tüntette ki.
Steven Spielberg 1993-ban készítette el Oscar-díjjal jutalmazott, Schindler listája című filmjét, amely megismertette a világgal a lengyel gyáros történetét.
Forrás: Hirado.hu