Eltávolították a világhírű street art művész alkotását az észak-londoni Tottenham faláról. A graffiti „no ball games" (tilos a labdázás) feliratú táblával játszó kisgyerekeket ábrázolt.
A falfestmény 2009-ben egy bolt oldalán bukkant fel a tottenhami főút egyik kereszteződésében. A helyi lakosok szerint a városrész ikonikus darabja tűnt el a graffiti eltávolításával. A műalkotást elárverezni kívánó cég (a Sincura Group) vezetője ezzel szemben azt állította, a festményt nem értékelték eléggé a helyén.A cég igazgatója, Tony Baxter elmondta, hogy személyesen megkeresték és felkérték, hogy intézné-e a No Ball Games eladását - írta a BBC pénteken. A cégvezető azonban nem árulta el, ki áll a felkérés hátterében. Baxter elmondta, hogy Banksy egyik legnagyobb graffitijéről van szó, amit három darabban tudtak csak eltávolítani a falról. A kislányt ábrázoló utolsó falrészt később viszik el - árulta el. Az alkotást hat hónapon keresztül restaurálják, és jövő tavasszal kerül aukcióra. Az eladásból befolyó összegeket jótékony célokra ajánlják fel.
A Sincura Group igazgatója azt is megosztotta a BBC-vel, hogy a műalkotás többször is eltűnt a járókelők szeme elől: először a felújítási munkák takarták el, majd egy oszlopot tettek elé egy biztonsági kamerával. Egy helyi ingatlaniroda vezetője szerint azonban mindenki ismerte a graffitit a környéken, és sokan jártak el megnézni. "Egy kis ikonikus darabja volt Tottenhamnak" - tette hozzá az ingatlanos.
Ugyanez a cég, a Sincura Group bocsátotta aukcióra júniusban Banksy másik művét, a Slave Labourt (Rabszolgamunka), amit még februárban távolítottak el a Poundland nevű bolthálózat egyik londoni üzletének faláról. A kép egy mezítlábas, térdeplő fiúcskát ábrázol, aki varrógép fölé görnyedve varrja a brit nemzeti lobogót, és a gyerekmunka ellen foglal állást. A graffitit júniusban több mint 750 ezer fontért (majdnem 260 millió forint) árverezték el.
A fél éven belül eltávolított második Banksy-graffiti felveti a kérdést, hogy mi számít lopásnak a street art keretein belül, és kinek a tulajdonai valójában ezek az értékes utcai műalkotások.
Forrás: BBC