Meghívásos nemzetközi pályázaton nyerte el az erdélyi születésű, Magyarországon élő Angel Judit művészettörténész a tranzit kortárs hálózat szlovák részlegének vezetését és az a terve, hogy jobban láthatóvá tegye a volt szocialista blokk művészetét.
Angel Judit augusztus 21-én veszi át a tranzit.sk igazgatói posztját. Öt ország - Ausztria, Csehország, Szlovákia, Magyarország és Románia - kortárs művészeti platformjáról van szó és annak a munkája nem idegen Angel Judittól, mert ahogy elmondta az MTI-nek, 2005 óta a magyar tranzit elnökségi tagja, a szervezet működésének kezdeteitől nyomon követi annak munkáját.Motiválta a jelentkezését a pozsonyi tranzithoz az is, hogy vissza tudott csatolni két korábbi tevékenységéhez. Az 1990-es években a közép-kelet-európai kortárs művészettel foglalkozott intenzíven, a másik a művészeti struktúrák kialakításának témaköre, amellyel szülővárosában, Aradon foglalkozott, ahol a művészeti múzeum vezető kurátora volt 1990 és 1998 között.
A tranzit.sk tartalmi működését ismeri, de személyesen szeretne beszélni Boris Ondreickával, a tavaly lemondott igazgatóval és feltétlenül tárgyalni akar az ügyvezető direktorral, Laco Terennel is arról, hogy a tranzit.sk hogyan határozza meg magát. Szeretne kutatást végezni Pozsonyban különböző művészeti színtereken, beszélni elméleti és gyakorlati szakemberekkel, művészekkel, véleményüket kérni a szervezet sajátosságairól, esetleg hiányosságairól, vagyis hogy ők hogyan látják a tranzitot.
Utalt arra, hogy eddig mind az öt országban a részlegek általában külön-külön dolgoztak, ugyanakkor voltak közös projektek, mint például a Manifesta európai kortárs művészeti biennále vagy osztrák, szlovák és cseh közös kiállítás.
Elemezte a különböző tranzitok helyzetét, a budapesti inkább a konferenciákat szervezi, Bécs a kiadványokat szerkeszti, gondozza és ahol van kiállítótér, ott több kiállítást szerveznek, mint például a szlovák tranzitnál vagy Romániában, ahol három részleg is működik, Bukarestben, Kolozsvárott és Iasiban.
Angel Judit beszélt arról, hogy szeptemberben Bécsben összeülnek a független művészeti egyesületek hálózatának, a tranzitnak a tagjai és minden bizonnyal téma lesz az együttműködés. A művészettörténész fontosnak tartja a volt szocialista országok művészetének bemutatását, "úgy tűnik, hogy ez lerágott csont, mert a nyugati művészettörténeti írásokban csak szórványosan jelenik meg ez a téma, de meggyőződésem, hogy ennek a korszaknak a művészetét jobban láthatóvá kell tenni" - jegyezte meg.
"A tranzit célja nem a mennyiség, a sok kiállítás, hanem apró, minőségi lépéseket akarunk tenni, hogy változásokat hozzunk létre" - emelte ki Angel Judit.
Az Ausztriát, Csehországot, Szlovákiát, Magyarországot és Romániát átfogó művészeti platform központi kuratóriuma Bécsben működik, és a tranzit hálózat működését lehetővé tevő Erste Alapítványnak is ott van a székhelye. A kortárs képzőművészeti egyesület feladata az adott országban a kutatás, publikációk, oktatási projektek létrehozása, valamint kiállítások szervezése.
Forrás: boon.hu