Erkel Ferenc legendás operája a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a nagysikerű, Alföldi-rendezésben színpadra állított rockopera pedig az RTL Klubon lesz látható ma este.
Az alkotók a 30 éves jubileumra kortárs változattal készülnek. "A köztünk élő István és Koppány látható majd a produkcióban Alföldi Róbert sajátos művészi víziójában. A mű zenéje és szövege minden változtatás nélkül kerül színpadra újragondolt díszletekben és jelmezekkel" – olvasható a hvg.hu-n.
A 860 négyzetméteres színpadon a 21 méter magas díszlet-rendszerben, 150 táncos és statiszta teszi impozánssá a látványt. A hangzás felejthetetlenné tételéről a 60 fős szimfonikus zenekar és a 6 tagú rockszekció gondoskodik. A színészek elsősorban a prózai színjátszás kiemelkedő személyiségei, akik kitűnő hangi adottságaik alapján számos zenés színpadi műben is megmutatták tehetségüket. Az esti felvétel a szegedi előadások rögzített változata lesz.
A Margitszigeti Szabadtéri Színpad ad otthont a négyfelvonásos Erkel-operának, mely Erkel László Kentaur díszletével és jelmezeivel kel életre Nagy Viktor rendezésében. A címszerepet Bretz Gábor alakítja, fia, Imre herceg Balczó Péter lesz. Gizella királynét Wiedemann Bernadett, István öccsét, Pétert Szegedi Csaba énekli. Az MR Szimfonikusokat, az MR Énekkart, valamint a Budapesti Stúdió Kórust Vajda Gergely vezényli.
Az István királyt a Királyi Operaház megnyitására komponálta Erkel, de a színrevitellel nem készültek el, így csak egy évvel később 1885. március 14-én mutatták be elsöprő közönségsikerrel. A mű hangzása sokkal gazdagabb, mint a korábbi műveké, szerepel basszus klarinét, kontra fagott, helyenként négy trombita.
Szent Istvánról már 1846-ban operaszöveget akart írni Erkelnek Gaal József, ez a terv akkor nem valósult meg. Később Dobsa Lajos szomorújátéka alapján Molnár György írta meg a librettót. Erkel elkészült két felvonás zenéjével, de megakadt a munkában, ezért 1880-ban Váradi Antallal átdolgoztatta a szövegkönyvet.
"Az előadáshoz a teljes nagyzenekari apparátus számára alkalmas, nyomtatható zenekari partitúrát kellett létrehozni. Közforgalomba nem kerül és nem része a kritikai Erkel-összkiadásnak, de jó alapot szolgáltat ahhoz, hogy a későbbiekben kiegészítésekkel bekerülhessen a sorozatba" - nyilatkozta a rekonstrukciót elvégző Gurmai Éva zenetörténész.
Forrás: hvg.hu