Páratlan pillanatot kapott lencsevégre a chilei ALMA szuperteleszkóp: egy újszülött csillagból előtörő izzó anyagról készített közeli felvételeket.
A lenyűgöző képeken hihetetlen sebességgel spriccel szét az anyag a „csillagbébitől", felizzítva a környező gáz és porfelhőt. A csillagászok szerint a „tűzijáték" a korábbi méréseknél sokkal gyorsabb és erőteljesebb is, mint gondolták.Az újszülött csillagokból hatalmas sebességgel kilökődő izzó tömeget Herbig-Haro objektumnak nevezték el amerikai és mexikói csillagászok nyomán. Az ALMA által fotózott újszülött 1400 fényévnyire található a Vela csillagképben.
Az ALMA - teljes nevén Atacama Large Millimeter/submillimeter Array - teleszkóp, amelyet az Atacama-sivatagba telepítettek, a Föld egyik legszárazabb vidékére, teljes egészében márciusban állt munkába. Futballpályányi területen elhelyezett 66 antennája együttesen eléri egy gigantikus méretű teleszkóp felbontását. Az optikai vagy infravörös teleszkópokkal ellentétben az ALMA a látható fényénél sokkal hosszabb hullámhosszt is képes felfogni és ezáltal teljesen újszerű képet alkot.
Forrás: Hirado.hu